Димитър Канариев: Подкрепяме Валери Симеонов, защото защитава развитието на българското Черноморие

Приех да бъда кандидат за евродепутат от листата на „Патриоти за Валери Симеонов”, защото имаме покриване на ценностите


Имаме припокриване в позициите по голям брой от темите в програмата на НФСБ, обясни той


Приех да бъда кандидат за евродепутат от листата на „Патриоти за Валери Симеонов (НФСБ и Средна Европейска класа)”, защото имаме припокриване на ценностите. Ние също защитаваме дребните собственици на имоти, малкия и среден бизнес по Черноморието. Това заяви пред Флагман.бг кандидатът за евродепутат Димитър Канариев, председател на Национална асоциация „Българско Черноморие“.

„Най-вече считаме, че по въпросите за опазване на околната среда тези политики трябва се децентрализират и решенията да се вземат на местно ниво. Така са нещата в Европа и трябва да се прилагат правилно. Предвидена е компенсация в доста големи размери – около 1000 лв. на декар за собственици на имоти, които са потърпевши от включването на имотите им в „Натура 2000“. Лятото на 2017 г. Валери Симеонов беше единственият политик, който каза, че хората трябва да бъдат справедливо и навременно компенсирани за ограниченията и загубите, предизвикани от „Натура 2000“. Не можем просто да кажем, че природата е ценна, а трябва да бъде компенсиран и собственикът, в чийто имот се намира природата. Трябва да има директни плащания само по перото „Натура 2000“, а не агро и друг тип – това са съвсем отделни плащания“, обясни Канариев.

По отношение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие той заяви, че патриотите от НФСБ правилно разбират закона.

„Неговата философия е да бъде устройствен закон преди всичко, касаещ развитието на Черноморието и възможността собствениците да направят нещо в имотите си по определен регламент. Ние, както и г-н Симеонов, сме против забраните върху частната собственост, тя е неприкосновена“, добави Канариев.

Предложението, което е като допълнение на законопроекта, е за отваряне на възможност за развитие на малък и среден бизнес, но екокъмпинг модел – нов туристически продукт.

„Предлагаме собствениците с минимална инвестиция – издигането на един бивак в имотите и с организацията на адресна регистрация, както и на почистването, сметоизвозването, хигиената да могат да припечелват нещо от имотите си от хора, които искат да почиват сред природата“, обясни Димитър Канариев.

Той е категоричен, че към настоящия момент явлението диво къмпингуване е много вредно. „То е посегателство както върху собствеността, така и върху околната среда със замърсяването на крайбрежието. Къмпинг туризмът в България трябва да бъде развит и това е начинът. Това е един достоен сегмент в туризма в световен мащаб и след като има търсене, трябва да се осигури предлагане. Не може да се прави своеволно, безконтролно и кой където си иска да не се интересува къде отиват нечистотиите му, без да плащат някаква такса на собствениците, от там да няма данъци нито в общинските, нито в националния бюджет. Това ощетява обществото ни, включително и социалната политика. Трябва да търсим възможност за развитие на икономиката. Трябва да има плащане, след като има услуга, иначе едни хора влизат където им хареса и крадат“, каза още Димитър Канариев.

Той поясни, че позициите им с НФСБ се припокриват по много други теми.

„Една от тях е Законът за опазване на земеделските земи, където правата на малките собственици бяха несправедливо орязани през 2011 г. НФСБ тогава успяха да решат проблема справедливо за хората. Създаде се възможност разходите на собствениците да бъдат запазени и приспаднат“, каза той.

Канариев е категоричен, че много хора в България се упражняват да критикуват Черноморието, без да си дават сметка какво реално се прави за икономиката на страната ни.

„Критикувайки тази или онази запетая, не си дават сметка, че именно г-н Симеонов преди 10 години направи разликата с ръководената от него медия с търсенето и показването на информация за много рисковия проект – петролопровода „Бургас Александруполис“. Тази информация стигна до обществото и бяха организирани първите демократични референдуми в новата ни история. Обществото категорично отхвърли проекта с резултата на референдумите. На първо място в Поморие отхвърлиха с над 90% възможността и никога за в бъдеще не може да има петролопровод. СКАТ тв имаше своя голям принос в защита на екологията. Местните хора взеха решението и казаха категорично – не, не искаме този петролопровод, ще се развали туризмът ни, рискът е много голям“, припомни той.

Имаме припокриване в позицията за защита на българското семейство, на националната ни идентичност, на децата на България, обясни Канариев.

„Силното ни впечатление работата на Валери Симеонов е, че лично той отиде на сесията на ЮНЕСКО в Бахрейн и защити възможността целият регион, който се храни от Банско, да има възможност да бъде изграден втори лифт, който е необходимо удобство за всички туристи. Той успя от предварително скалъпеното от „зеления октопод“ решение да обърне нещата в обратна посока и да убеди делегатите, че тази възможност трябва да бъде отворена, защото не пречи на природата. Беше нагледно обяснено от г-н Симеонов и държавните експерти, които бяха в неговата делегация, че проблем за природата няма и трябва да се даде възможност на хората за препитание. Защото когато превръщаме природата в резерват, гоним хората от страната ни. Никой не е отишъл на Терминал 2, защото природата в България е съсипана и унищожена, всеки отива, за да търси по-добър поминък за себе си. За да задържим хората, трябва да започнем от поминъка, нашите екологични проблеми в България са проблеми на бедността“, обясни Димитър Канариев.

„Подкрепяме и Закона за оръжието в контекста на забраната за навлизане в частна собственост и неизбежната отбрана. Така хората могат ефективно да се защитят в собствеността си“, добави още председателят на Национална асоциация „Българско Черноморие“ Димитър Канариев, който е кандидат за евродепутат от листата на „Патриоти за Валери Симеонов (НФСБ и Средна Европейска класа)”. 


В категории: Евроизбори'2019