Експерт: Световната икономика се забавя, планирани у нас приходи ще се окажат малко

Любомир Дацов предупреди, че изобилното харчене в Бюджет 2019 може да ни струва скъпо

Има голяма вероятност от скок на дефицита на фона на липсата на реформи в ключови сектори, каза Любомир Дацов

Бързо настъпва забавянето в икономическия растеж в световен план и това няма как да не се отрази в България. Затова всички планирани приходи може да се окаже, че ще са доста по-малко, каза в „Тази сутрин“ по бТВ финансистът Любомир Дацов.
Той предупреди, че има голяма вероятност от скок на дефицита на фона на липсата на реформи в ключови сектори и недоброто планиране и управление.
Като пример за лошо политическо решение бившият ресорен заместник-министър посочи заделянето на стотици милиони за довършването на магистралата до Варна. „Това, което направихме – да преместим парите в извънбюджетна сметка, не отговаря на никакви правила, български и международни”, заяви той.
Според него подобни действия без реален обект и търгове е „живо нарушение”, а подобна извънбюджетна сметка трябва да се открива само с решение на парламента.
Дацов отбеляза и че не е ясен произходът на парите – в един случай се твърди, че идват от преизпълнение по приходната част, а в друг – че става дума за средства, заделени по-рано за неслучили се проекти. По думите му за лошо планиране и лошо управление говори и фактът, че за поредна година около 40% от капиталовите разходи не се изпълняват, при нормални граници от около 5%.
Според финансиста бюджетът за следващата година, за разлика от сегашния и последните няколко, може да се окаже с точно (а не твърде консервативно) планиран дефицит, защото забавянето на икономиката в глобален план идва много бързо. Така приходите може да се доста по-малко при широко тиражираното увеличаване на разходите – с 16%.
Любомир Дацов подчерта, че големите проблеми са в здравеопазването, образованието и управлението на средствата в сектори като вътрешните работи и са нужни не пари, а реформи. „Бюджетът е финансова сметка, той няма да реши тези проблеми”, прогнозира той.
Според него като цяло България и Европа се движат с много по-малки крачки, отколкото се движи останалият свят, а най-притеснителното е, че средната класа намалява и у нас почти я няма. „Има 200-300 000 човека, което е крайно недостатъчно, защото това е движещата сила на икономиката на всяка държава”, каза още експертът.

В категории: Животът