НФСБ предизвикаха нещастния работодател и „злодей” от БСП Петър Кънев, след това го аплодираха

Петър Кънев и Валери Симеонов се опитаха да защитят бизнеса от мярката с квотите, но парламентът не прие доводите им


Парламентът одобри квотите за наемане на лица с увреждания въпреки критиките, че мярката е неработеща


Лидерът на НФСБ Валери Симеонов и бургаският депутат от „БСП за България” се изправиха срещу своите в парламента. Повод стана предложението за въвеждане на нови задължителни квоти за работодателите за наемане на лица с увреждания.

Парламентът днес гласува на второ четене изцяло новия Закон за хората с увреждания.
Според една от новите разпоредби работодатели с повече от 50 служители ще трябва да наемат поне едно лице с увреждане, а за тези с повече от 100 служители - поне 2% такива лица.

Валери Симеонов призова депутатите да отхвърлят текста най-вече заради „философията” му.
„А тази философия е насочена към санкциониране на онези „злодеи”, които имат привилегията или нещастието в България да се наричат предприемачи, да се наричат бизнесмени, да се наричат търговски функционери или както искате. Аз не мога да приема, че пак през механизма на санкциите, през механизма на налагането на задължителни квоти от една страна; от друга страна, налагането на финансови санкции, колкото и да са незначителни действително – една трета от минималната работна заплата, ние трябва да налагаме спазването на закона по този начин на бизнеса в България”, коментира депутатът от „Обединени патриоти”.

Според Симеонов отношението на Народното събрание към бизнеса следва да е на партньорство, а не на санкции и принуда, както се предлагало от лявата част на залата.
„Много ще ми бъде интересно да чуя мнението на вашия представител Петър Кънев по тази точка, който има нещастието да бъде работодател. Много ще ми е интересно да чуя някой друг, който е извършвал търговска дейност; който е имал фирма; който осигурява, обезпечава работа, заплати на свои служители”, заяви още Валери Симеонов.

Парламентът подхождал за пореден път като мащеха спрямо българския бизнес.
Проблемът с квотите бил обсъждан с ресорния министър Бисер Петков. В суматохата и бързането обаче не се приели адекватни мерки за насърчаване на бизнеса за наемане лица с увреждания - примерно свързани с облекчаване на данъците.

С принудителните мерки за пореден път се демонстрирала „показна лицемерна загриженост към хората с увреждания, но да не постигаме нищо”.
Според Валери Симеонов така ще се стимулира изваждането на фалшиви ТЕЛК-ови решения и търсене на други начини от работодателите да покриват квотата.
Освен това в момента имало неистова нужда от работна ръка и нямало работодател, който да не назначи човек само затова, че е инвалид.

Симеонов получи реплики от Михаил Христов и Георги Гьоков от БСП.
Опонира му и Павел Шопов – представител на „Атака”, който обаче е и съратник на Валери Симеонов в групата на „Обединените патриоти” (ОП).
Шопов подчерта, че в групата на ОП само НФСБ били против квотите.


Михаил Христов от БСП обясни, че все пак ставало въпрос за изискване за само 1 лице с увреждане на сто работници.
Георги Гьоков заяви, че със Симеонов тотално се разминават във вижданията. Той подчерта, че не само частните, но и държавните работодатели ще бъдат задължени да приемат на работа хора с увреждания.
И в момента имало в закона стимули за наемане на такива лица, а проблемът с фалшивите ТЕЛК-ове може би бил измислен.

Валери Симеонов взе думата за дуплика. Той обясни, че и на БСП било ясно, че тези текстове няма да доведат до революция. Обидно било обаче отношението към работодателите, включително и към държавните фирми.
Според Симеонов не са удачни и уточняващите разпоредби, които ще позволят определени специфични фирми да бъдат освободени от задължението с квотите, тъй като държавен служител трябвало да преценява това.

Думата взе и предизвиканият Петър Кънев, но в процедура по „лично обяснение”.
„Това, което приемаме, е неработещо. Ние всички изпаднахме няколко месеца в един пълен ступор, в пълен гипс покрай протестите и сме готови на всичко. В Комисия ние гласувахме „против”, но истината е, че това е неработеща система. Валери Симеонов е абсолютно прав
, каза Кънев. Аз знам, че ние в момента ще го подкрепим и ще го гласуваме, защото сме сложени до стената. Големият интересен въпрос е това, което трябва фирмите да плащат, ако не назначат. Не са убийствено много пари – една нормална фирма може да си го разреши. Къде отиват тия пари? За какво ще се ползват? В общия кюп ли отиват, какво става с тях? Това е интересен въпрос. Пак повтарям, аз знам, че ние ще го гласуваме, но приемаме поредното неработещо предложение.”
Депутатите от НФСБ аплодираха изказването на бургаския народен представител.

При гласуването обаче само 10 депутати подкрепиха Валери Симеонов за отпадане на квотите. Това вероятно са били деветте представители на НФСБ и Петър Кънев.
Така новата норма ще влезе в сила с окончателното приемане на закона.

В категории: Бизнес , Политика