Следващото подобно събитие ще е през 2036 година.
Освен че е рядко явление, то представлява три събития, които се случват по едно и също време – Супер луна, Кървава луна и Вълча луна.
Супер луната се получава, когато настъпи пълнолуние, докато Луната е в най-близката точка до Земята (перигей). Тогава говорим за супер Луна заради силната й яркост.
Кървавата луна се наблюдава, когато Луната е в пълно затъмнение. Луната, Земята и Слънцето се нареждат в една линия, като планетата ни хвърля сянката си върху спътника си. Тогава Луната изглежда червена, тъй като слънчевите лъчи преминават през земната атмосфера преди да достигнат естествения ни спътник и го оцветяват в драматичен цвят.
Вълчата луна пък е просто първото пълнолуние за годината, а името ѝ идва от вълците.
Лунното затъмнение ще започне на 21 януари в 5:33 часа българско време. Тогава ще е първият досег на Луната със сянката на Земята и това е началото на частичното затъмнение. Постепенно Луната ще започне да става червена.
Пълното затъмнение започва в 6:41 часа и тогава Луната трябва да стане напълно червена. Пикът ще е в 7:12 часа - това ще е максималното лунно затъмнение, когато Луната ще е най-близо до центъра на сянката.
Краят на пълното затъмнение ще е в 7:43 часа - минути преди изгрева на Слънцето. Краят на цялото явление и частичното затъмнение е в 8:50 часа.
Небесният спектакъл ще може да бъде наблюдаван над територията на цялата страна, както и в цяла Европа, над Атлантическия океан, Северна и Южна Америка.
Следващото лунно затъмнение, което ще може да бъде наблюдавано над територията на България, ще е едва на 26 май 2021 г.