Бъдещето на обединена Европа изисква силното културно присъствие и съхраняването на културната идентичност на всички държави-членки на ЕС. Европа ще загуби много ако културните достижения на европейските държави бъдат накърнени в резултат на глобализацията и ЕС остане пространство, лишено от своите духовни традиции. Това беше общата позиция на президента Румен Радев и на Елен Карер Д’Анкос, пожизнен секретар на Френската академия, които разговаряха на „Дондуков“ 2. В срещата участва и посланикът на Франция в България Ерик Льобедел.
Президентът Радев благодари на Елен Карер Д’Анкос за нейния принос за присъединяването на страната ни към ЕС и в процеса на европейска интеграция. „Когато България се нуждаеше от приятели и съмишленици, Вие бяхте един от тях със своя силен глас“, подчерта Румен Радев.
По-старите държави-членки на ЕС да подкрепят стремежа на държавите от Източна Европа да докажат своя икономически и обществен потенциал, призова президентът. По думите на държавния глава, със своите икономически възможности и култура Франция може да има много по-активна роля на Балканите и в България.
„Със сигурност инвеститор номер 12 не е мястото, което следва да заема Франция в българската икономика“, посочи президентът и в отговор на въпрос в каква степен търговете у нас са честни, той добави, че президентската институция ще продължи да работи за подобряване на бизнес средата в България и за изсветляване на икономическите процеси у нас. „Ако наистина искаме да сме интегрална част от Европа, трябва да следваме прозрачните европейски процедури и практики и в икономиката, и при възлагането на обществени поръчки“, подчерта още държавният глава.