Първите нови вагони ще пристигнат в България най-рано през 2023 година. Това информират от БДЖ.
На проведена кръгла маса за обществено обсъждане на тема: Проект “Закупуване на нов подвижен състав за нуждите на БДЖ и инвестициите в националната железопътна инфраструктура” бяха представени възможностите за поетапно обновяване на влаковете през следващите 15 години.
На обсъждането присъстваха министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията, управленските екипи на БДЖ и НКЖИ, представителите на синдикалните организации, висшите учебни заведения ВТУ „Тодор Каблешков”, Техническият университет София и УНСС, представители на АИКБ, неправителствени организации и железопътни експерти, изпратили своите предложения.
Министър Росен Желязков приветства инициативата за общественото обсъждане, като отбеляза, че критичните коментари са по-положителни от поздравленията, защото точно те добавят стойност, за да се реализира една добра процедура. В много скоро време се надяваме за положителна тенденция, а не само да говорим за проблеми в БДЖ, допълни той.
Председателят на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ” ЕАД, Григори Григоров, представи приоритетите и възможностите на БДЖ за поетапно обновяване на влаковете през следващите години. На база направения анализ на съществуващото състояние на подвижния ЖП състав и необходимостите за пълното обезпечаване на ГДВ и планираните инвестиции в националната железопътна ифраструктура, предварителният план за осигуряване на нов подвижен състав е разделен на няколко етапа.
След представяне на визията от направените първоначални проучвания, всеки един от участниците в кръглата маса представи своите идеи и предложения, което доведе до създаването на една ползотворна дискусия и обедини участниците около идеята от належащата необходимост за подновяване на подвижния състав на БДЖ.
По време на събитието стана ясно, че се очаква до края на годината да стартира процедура за закупуване на около 15 броя мотрисни влакове за средни разстояния, както и за доставка на 30 до 50 броя нови вагона. По разчети така ще бъдат осигурени над 4 000 места за пътуване на средни и дълги разстояния. По първоначални проучвания доставката може да се осъществи най-рано в средата на 2023 г. Индикативната стойност на инвестицията е за малко над 100 млн. евро и е планирана по начин, който няма да затрудни финансовото състояние на дружеството.
Паралелно се работи и по програма за модернизация и ремонт на наличните локомотиви, вагони и мотрисни влакове. Вече се водят разговори с производителя на локомотивите „Шкода“ и възможността за тяхната модернизация, която ще доведе до увеличение на максималната скорост за движение до 160 км/ч, както и експлоатационната им годност с 20 години. В процес е процедура за капиталов ремонт на наличните мотрисни влакове.
Също така се водят преговори с Дойче Бан (DB) за закупуването на около 100 броя вагони, експлоатирани и поддържани от немските железници. По първоначални изчисления, необходимата инвестиция ще бъде по-ниска от тази за реновирането и модернизирането на собствените вагони, а тяхната доставка може да бъде изпълнена в рамките на една година.
В рамките на общественото обсъждане беше представена инвестиционната програма на Национална компания„Железопътна инфраструктура“ в перспектива до 2030 г., като дотогава 50 % от цялата железопътна мрежа ще бъде модернизирана.
Прочетете още
- 14:00 Шофьори масово не почистват колите си от снега. Какви са рисковете ВИДЕО
- 15:35 Снежният Шрек от Пловдив вече си има компания – до него се появи Магарето! СНИМКИ
- 16:25 След катастрофа в София: Младо момче се нуждае от средства за операции
- 17:14 Обвиниха Пи Диди за пожарите в LA, а оцелелите вили на Спилбърг и Ханкс родиха конспиративна теория