Собственици на малки бензиностанции и превозвачи на горива излизат на протест от тази седмица с искане да не влиза в края на януари приетият Закон за горивата. На този етап отказват да заявят точен ден, за да има изненада. Това обявиха на пресконференция от Националното сдружени на търговците и превозвачите на горива, предаде БГНЕС.

Сдружението търси подкрепа от президента, омбудсмана, депутати, които да съдействат за отлагането на закона.

Настояването е да се спре закона, тъй като според сдружението има допуснати 35 нарушения на българското и европейското законодателство. Очаква се и решение на Европейската комисия. От сдружението са се свързали с организатори от протестите на „жълтите жилетки“ във Франция, за да им разкажат как се организират протестите. Със сигурност обещават, че няма да има палежи на магазини и вандалски прояви. Ще се блокират граничните пунктове и възложи магистрали. Малките търговци са готови да протестират безсрочно, докато не се върне законът за преразглеждане в парламента.

„Това е лобистки и корупционен закон, който ще доведе до масови фалити на малки търговци и закриване на бензиностанции в малките селища“, смята Пламен Стоянов, член на Управителния съвет на сдружението. Според него с влизането на закона ще остави на пазара двама или трима големи играчи на пазара, които ще договарят цените и по този начин монопола ще стане още по-голям.

Неговият колега, Симо Симов, говорител на сдружението, допълни, че с отпадането на много от малките търговци ще се стигне до драстичен скок в цената на горивата. Малките фирми се явяват в момента известна бариера и балансьор на пазара в ценовата политика. Отпаднат ли се развързва ръцете на големите търговци“, обясни говорителят.

Законът беше приет от парламента през юли. Той въвежда специални изисквания за регистрация на търговците с нефт и нефтопродукти. От големите търговци на горива да се изисква капитал, не по-малък от 1 млн. лева, а за дребните- 20 хил. лева.

Забранява се зареждането с горива на превозни средства или извънпътна техника или механизация от мобилни бензиностанции.

При нарушение на забраната се налага глоба или имуществена санкция от 20 000 до 200 000 лв.
Водачите са длъжни да зареждат с гориво само на бензиностанции, които разполагат с резервоари, трайно прикрепени към недвижим имот.

За изпълнението на закона отговаря заместник-министърът на икономиката Александър Манолев.