На 1 – 2 април 2019 г. в Конферентната зала на Културен център гр. Харманли, се проведе Обучение на лозари и винопроизводители на тема: Правилните техники за обработване на местните сортове грозде за подобряване качеството на виното, организирано по проект „Разработване идентичността на продукцията, почвата и региона“, с акроним: DIONYSOS (ДИОНИСОС), договор за финансиране № В2.6с.04/01.11.2017 по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020.
Проектът е насочен към подобряване и запазване на традиционните ресурси (местни винени сортове), специфични за трансграничния район, като популяризира производствената и културна идентичност на района (местни сортове лозя по отношение на винената традиция) и повишава привлекателността на района чрез създаване на интегрирана туристическа дестинация.
Събитието, което се проведе в гр. Харманли, бе организирано от Хасковска търговско-промишлена палата, която реализира проект ДИОНИСОС в партньорство с Катедра по наука на храните и храненето на човека към Атински Аграрен Университет, Гърция, Институт по лозарство и винарство – гр. Плевен, България, Катедра Икономически и социални науки, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, България, Агенция за развитие-Кавала, Гърция, Федерация на професионалните, занаятчийски и търговски асоциации-Еврос, Гърция, Агенция за транснационално обучение и развитие, Гърция и Община Кирково, България.
В обучението взеха участие над 25 лозари и винопроизводители, представители както на утвърдени вече винарни, така и собственици на частни лозя и земеделски производители.
Обучението бе открито от с г-н Янчо Янев, председател на Хасковската търговско-промишлена палата, който отправи кратко приветствие към гостите и участниците, като обърна специално внимание на основната задача на проекта DIONYSOS (ДИОНИСОС) да наложи култивирането на старите местни сортове грозде, да подчертае местната идентичност на продукта и да приложи интегрирани подходи за популяризиране на региона като дестинация за винен-туризъм
Лекторите на обучението бяха доц. д-р Илиян Симеонов, доц. д-р Николай Генов и гл. Асис. д-р Владимир Димитров от Института по лозарство и винарство, гр. Плевен. По време на обучението се акцентира върху важността в етапите, правилата и методите при изграждане на нови лозови насаждения; направиха се препоръките към лозов посадъчен материал и методите за опазване на лозята от икономически важни болести и неприятели в област Хасково. Участниците се запознаха с резултатите от идентифицирането на местни сортове лози, обследвани по проект Дионисос, лозови насаждения чрез молекулярни (ДНК) методи. Обучението завърши с дискусия за обсъждане състоянието, тенденциите и проблемите при производството на вина в област Хасково. Раздадени бяха и сертификати на преминалите обучението.
Тази публикация е създадена в рамките на проект „Разработване идентичността на продукцията, почвата и региона“(DIONYSOS), финансиран по Програма за сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020, съгласно Договор за БФП № B2.6c.04/01.11.2017г. Проектът е съфинансирани от Европейския Фонд за регионално развитие (ЕФРР) и от националните фондове на страните участващи в Програмата за сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020 http://www.greece-bulgaria.eu
Съдържанието на тази публикация е отговорност на Хасковската търговско-промишлена палата и при никакви обстоятелства не може да се счита, че отразява становище на Европейския Съюз и Управлавящиа орган на Програмата.