Новоприетият Закон за горивата, който е в сила от 28 януари, но реално не действа заради отлагането на подзаконовите нормативни актове, ще бъде променен коренно, за да не пречи на конкуренцията на пазара на горива. Това обяви икономическият министър Емил Караниколов по време на брифинг днес. По неговите думи всеки отделен член от закона ще бъде преразгледан в следващите месеци, ще бъде обсъден с всички участници на пазара, взимайки предвид тяхното мнение и най-после ще бъде направена оценка на въздействието на промените.

До сегашното решение се стигна, след като КЗК излезе със становище, че всички инициативи в сектора, предприети напоследък от правителството – приемането на Закона за горивата и решението да има детайлна разбивка на цената на горивата в касовите бележки, всъщност биха довели до нарушаване на конкуренцията на пазара и създаване на господстващо положение на някои играчи на този пазар.

„Видяхме че към момента действащия закон създава напрежение в бизнеса и не се бори със сивия сектор, точно както потвърди и КЗК“, каза министър Караниколов. Той обясни, че ще бъде създаден Консултативен съвет, който ще разглежда всички предложения за промени в Закона за горивата, които постъпват. След това ще бъдат изготвени текстове, като до един месец те трябва да бъдат представени пред КЗК за предварително одобрение.

„Целта е да създадем конкурентна среда и всички и всички права и задължения по закона да са еднакви за всички участници на пазара. Надявам се в близкия месец да сме готови с конкретни текстове. Призовавам всички заинтересовани страни да участват активно в подготовката на тези изменения, ако се стигне до такива“, каза Караниколов.

Той наблегна няколко пъти на това, че Консултативният съвет ще разглежда текст по текст предложенията, които ще постъпват и които евентуално ще влязат за обсъждане в Народното събрание.

По повод на твърдението на КЗК, че сегашното положение с данъчните складове – липса на достатъчно капацитет, концентриране на данъчни складове в един играч на пазара и прекалено скъпата и сложна процедура за изграждане на собствени данъчни складове, Караниколов обяви, че не знае бизнесът да има проблем с това.

Икономическият министър е против амнистията, предлагана от КЗК и поощряването на участници от сивия сектор да излизат на светло. „Не считам, че трябва да поощряваме някого да излиза на светло. Той е длъжен да е на светло. Ако е в сивия сектор, трябва да има санкции. Ако въобще се мисли за данъчна амнистия, първо трябва да се направи сериозен анализ“, каза Караниколов.

Предложения за промяна в Закона за горивата днес внесоха от Асоциацията на търговците на горива. Те ще бъдат разгледани от ресорното министерство, обясни Караниколов. „Това което сме подготвили, е съгласувано с пазара. Съобразихме всички претенции на всички страни. Готови сме да участваме в работната група в министерството. Идеята е този път законът да се прави на светло, а не да е вкаран през задната врата“, обясни Симо Симов, председател на Асоциацията./Economic.bg/