От кои партии взеха гласовете си Кирил Петков и Асен Василев – това са българи по етнос, с висше образование и по правило жители на столицата и големите областни градове - такъв е профилът на гласоподавателя, лансирал напред в третите за годината избори за парламент "Продължаваме промяната".

ПП събират 28% и 25%, съответно в София и в областните градове, показват данните на "Алфа рисърч" при демографската разбивка на вота.

Вторите в класацията за 47-ия парламент - ГЕРБ, също са били предпочетени от столичани и от жителите на големите градове, но и от хората в малките градчета, като процентите им съответно са 25% сред софиянци, 26% от вота в областните центрове и 28% в малките градове.

За разлика от ПП обаче, чиято подкрепа рязко намалява в селата и се свива от 28% в столицата на 10 на сто на село, то при ГЕРБ вотът в София, големите, малките градове и селата е почти идентичен и равномерен, с по няколко процента разлика. 24% от резултата им идва оттам.

Безапелационно обаче селският вот е отишъл за ДПС - цели 32% от вота му формират избирателите в селата, докато традиционно движението събира едва 1% от гласовете в София. За тях са гласували най-много избиратели с ниско до основно образование - 48%, както и 75% от турците.

40 на сто от вота за ДПС се трупа от ромски гласове, показва разбивката на “Алфа рисърч”. Ромското население е дало своя глас поравно за ГЕРБ и БСП, които държат по 21 на сто от неговия вот, докато само 4% от него са получили първенците от ПП. Едва 1% от вота за ДБ е от ромски гласове.

БСП дължи най-много за резултата си на жителите на малките градове - 23% е техният дял, а по 15 на сто от вота идва селата и избирателите в областните градове. Най-малка заслуга за  общия резултат на социалистите имат софиянци, което също не е изненада.

Подкрепата за ИТН е най-ниска в столицата - едва 6%, но нараства до 11 на сто в областните градове. По 8% от вота за партията на Слави Трифонов се формира от селата и малките градове. Хората, които гласуват за "Има такъв народ", са с висше и средно образование - по 9% и 10% съответно, а само 2 на сто от гласовете му идват от избиратели без образование.

Подкрепата за ДБ традиционно е най-висока при хората с висше и полувисше образование - 12%, а само 2 на сто от гласовете им са получени от избиратели с ниско образование. Толкова е и подкрепата за тях от турския етнос, а едва 1% от общия им резултат формира ромският вот.