Окръжна прокуратура – Кюстендил приведе в изпълнение влязъл в сила съдебен акт срещу 34-годишния Г.Н., гражданин на Северна Македония, осъден на 8 години „лишаване от свобода“ при първоначален строг режим и глоба в размер на 50 000 лева.

Мъжът е признат за виновен по чл. 242, ал. 2, пр. 1 от Наказателния кодекс за контрабанда на високорисково наркотично вещество през държавната граница.

Случаят датира от 18 декември 2024 г., около 22:30 ч., когато на входа за товарни автомобили на ГКПП „Гюешево“ пристига камион с регистрация от Северна Македония. Превозното средство транспортирало товар с руда за Турция.

При извършената щателна митническа проверка инспекторите откриват специално изработени тайници – кухини в дървени напречни дъски, монтирани като хоризонтални странични прегради на ремаркето. В тях са намерени 320 пакета с канабис с общо тегло 128,580 килограма.

Водачът на камиона е бил задържан на място и впоследствие привлечен към наказателна отговорност. След проведено съдебно производство Окръжният съд – Кюстендил го е признал за виновен, а присъдата е потвърдена и влязла в сила.

Според прокуратурата наказанието има за цел да даде ясен сигнал, че трафикът на наркотични вещества през българската граница ще бъде преследван с цялата строгост на закона.