Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов изпрати до Висшия съдебен съвет справка за извършена проверка от направление „Инспекторат“ при Върховна касационна прокуратура (ВКП), свързана с казуса „Осемте джуджета“. Това съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.
Справката е изготвена на 21.07.2020 г. и констатира „допуснати груби закононарушения“ от страна на наблюдаващите прокурори по две досъдебни производства на Специализирана прокуратура. Изпращането на документа е по повод предвиденото обсъждане на казуса на предстоящото заседание на Пленума на ВСС (на 06.07.2023 г.).
В справката на ВКП, която през 2020 г. е била изпратена на вниманието на главния прокурор, се съдържа констатация, че „при връщането на значителни по количество и стойност веществени доказателства са допуснати груби закононарушения, причините за които не могат да бъдат напълно изяснени с инструментариума и формата на настоящата проверка в отдел 06 ВКП, но следва да получат своето адекватно санкциониране“.
Жеги връхлитат България, обявиха жълт код КАРТА
Въпреки тези и други констатации, изискващи предприемането на съответните действия по компетентност, такива не са предприети нито през 2020 г., нито на по-късен етап.
С оглед на горното по разпореждане на главния прокурор Борислав Сарафов е възложено на екип от прокурори от Апелативна прокуратура – София извършването на проверка на всички прокурорски преписки и досъдебни производства, свързани с казуса, добил популярност като „Осемте джуджета“, вкл. проверки за правилността и законосъобразността на постановлението от 05.05.2021 г., с което е постановен отказ за образуване на досъдебно производство.
Прочетете още
- 23:00 Дневен хороскоп за 15 юни: Козирози, търсете нови предизвикателства
- 19:00 Мъж потроши табло на асансьор в София късно вечер, издирват го СНИМКИ
- 20:00 Внезапно по средата на Каспийско море се появи остров и никой все още не е стъпил там
- 08:00 Стана известно как влияе кафето на жените в зряла възраст