За последните почти 2 години от началото на пандемията у нас са хванати кражби на електроенергия, колкото е средногодишната консумация на близо 19 000 домакинства или по численост на град като Враца, сочат данни на трите електроразпределителни,дружества, предоставени на "Монитор". 

За периода общото дофактурирано количество ток на нарушителигте възлиза на близо 80 000 мегаватчаса (МВтч). Средната консумация на домакинство в страната за година е към 4200 киловатчаса (КВтч).

В Югоизточна България през миналата година са били установени кражби на 6945 МВтч електроенергия за 1,3 млн. лв., изчисляват от ЕВН. От тях на стопанските клиенти се падат 4181 МВтч за над 750 хил. лв., а на битовите абонати 2763 МВтч за 540 хил. лв. За първите 9 месеца на настоящата година установените от екипите на ерепето кражби са 6796,6 Мвтч за 1,31 млн. лв. На фирмени абонати за нарушения са били дофактурирани 4742,47 МВтч за над 903,5 хил. лв., а на битовите клиенти, засечени да крадат ток - 413,4 хил. лв. за 2054,13 МВтч.

От пловдивското дружество съобщават, че най-честите начини за кражби са три променена схема на свързване, манипулирана схема, повреждане с електромагнитен импулс. През април 2021 г. в село близо до Пловдив е разкрит случай на стопански клиент, който е ползвал нерегламентирано еленергия на стойност над 38 500 лв. Установено е, че неправомерно използваната електроенергия в случая е била над 190 000 киловатчаса.

От ерепето са инсталирали общо 1,1 млн. дистанционни електромера. Въвeдените технологии за дистанционно отчитане правят възможно по-бързото разкриване на нерегламентирани манипулации.

От Енерго-Про, обслужващо Североизточна България отчитат, че през 2020 г. общото количество начислена неправомерно използвана електроенергия е над 16 700 Мвтч, а общият брой съставени констативни протоколи е 1868.

От началото на тази година са установени 1237 случая на нерегламентирано ползване на електроенергия. От тях 132 са при небитови потребители, а 1105 при битови. Количеството начислена енергия е близо 4300 Мвтч. През миналата година най-голямата кражба от стопански клиент е извършена чрез въздействие върху токови транформатори, а от битов чрез софтуерно манипулиране на електромера. Количеството е съответно 249,42 Мвтч при небитовия клиент и 148,53 Мвтч при битовия, уточняват от ерепето.

От началото на 2021 г. най-голямо количество неправомерна потребена еленергия от стопански клиент е 49,75 Мвтч при установяване на директно присъединяване към мрежата чрез въздушен кабел, а при битов – 89,44 Мвтч чрез софтуерно манипулиране на електромер.

При извършваните от ЕРП Север (Енерго Про) проверки най-често установените начини за неправомерно ползване на електроенергия са чрез директно присъединяване към електроразпределителната мрежа, метрологична грешка, при която електромерът измерва извън класа на точност, и чрез софтуерна манипулация.

В най-голямото ерепе у нас – ЧЕЗ, дофактурираните количества след хванатите кражби са с около една трета повече, отколкото в другите дружества. Фирмата, обслужваща електроснабдяването в Западна България, отчита количество от общо 45 000 мегаватчаса за последните двадесетина месеца. 28 000 МВтч се падат за миналата година, а останалите 17 000 мегаватчаса са установени от началото на 2021 г. През 2020 г. са засечени 4578 кражби на електроенергия, а от началото на 2021 г. досега - 3395. От посочения общ брой през 2020 г. кражбите от стопански клиенти са 533, а през 2021 г. - 380.

Една от големите кражби на електроенергия, установени през тази година, е монтиран скрит трансформаторен пост в стопанско хале близо до град Левски. Трансформаторният пост е използван за захранването на ферма за криптовалута и оранжерия за марихуана.

Самото нерегламентирано присъединение е направено към електроразпределителната мрежа на ниво средно напрежение чрез включване към захранващите кабели, изградени за захранване на законния трафопост за този стопански обект. Приложена е снимка на незаконното съоръжение.

Друг интересен случай е свързан с верига от игрални зали, притежаваща обекти в няколко населени места на лицензионната територия на дружеството (София, Елин Пелин, Драгоман и Видин). За последните 4 години на този клиент са съставени 12 протокола за различни нарушения в измерването. Най-пресни са примерите в Драгоман и Видин, където наши екипи откриха еднотипно направени нерегламентирани присъединения към кабелната мрежа на дружеството. Тези случаи са показателни, че начислените суми по съществуващите правила нямат възпиращ характер.

В последно време най-сериозни щети нанасят директните присъединения към кабелите с допълнителна връзка под земята. Тези нарушения са по-трудни за откриване, но новите технологии не позволяват те да останат неразкрити. Дружеството заделя значителен ресурс за откриването на тези кражби – специално подготвени екипи за откриване и отстраняване на кражбите, за извършване на изкопните дейности, механизация, техника, често и мобилна лаборатория. След като се установят данни за престъпление, се уведомява МВР, като служителите се стремят да запазят фактическата обстановка до провеждането на оглед. Клиентите междувременно се стремят точно обратното - забавяне, премахване на част от кабелите и инсталациите, възпрепятстване на достъпа до уредби и табла. Минимум шестима служители работят по едно незаконно присъединение от началото до възстановяването на нормалната схема на електрозахранване, информират още от ЧЕЗ.

Ерепетата искат нормативни промени

От ерепетата у нас искат нормативни промени за по-големи санкции срещу крадците на ток. Сроковете за дотаксуване на открадната енергия са три месеца назад в масовия случай, въпреки че кражбата може да е продължавала с години. Преизчислението на енергията за едно присъединение за такъв назад не покрива дори оперативните разходи по отстраняването му.

Същевременно цените, по които се фактурира тази открадната енергия за 3 месеца назад, са прогнозни, а електроразпределителното дружество купува загубите по реалните цени на борсата, които в момента са многократно повишени. Огласените преди време от КЕВР промени, че кражбите ще се фактурират за 180 дни назад, не работят. Тези 6 месеца според правилата важат само за потребители, които не са клиенти на дружеството и са се включили сами към мрежата. В този случай обаче дружеството няма клиент, на когото да фактурира открадната енергия.

Също така според нормативните изисквания при манипулация на електромер дружеството няма право да дотаксува енергия по реално измереното натоварване на електромера, а по статична формула.

Необходимо е настоящите правила в тази сфера да бъдат преразгледани и коригирани с цел предотвратяване на кражбите на електроенергия.