Мнимите брокери, кйто бяха изловени преди дни, са ужилили над 200 българи с измамните им схеми за инвестии в ценни книжа, обяви зам.-шефът на ГДБОП старши комисар Димитър Брайков, който разказа за дейността на арестуваните.

По думите му, те набелязвали жертви с много пари – от наследство или бизнес, правели анализ, колко може да се изкара от тях и действали. Така те създали пирамида и лъгали хората, че инвестират парите им в злато и петрол, а всъщност ги завличали.

Задържаните потдържали висок статус в обществото, а само колите им, които карали, са били за над 1 млн. лева.

Измамниците са обръщали огромно внимание и на детайлите - били са добре облечени, работели са в кол офиси, в лъскави сгради. Компютрите им, оборудването, на пръв поглед съвсем легален бизнес.

Всичките им коли, които намират ГДБОП, са само най-висок клас, последни модели, всяка за минимум 100 000 лв.

Полицейската разработката срещу измамниците започнала още през 2017 г., а през 2019 г е повдигнато и досъдебно производство. През цялото време служителите на реда си сътрудничели с колегиге си от ДАНС.

"След като обявихме реализацията пред медиите, започнаха да се обаждат още хора, които споделят, че са измамени. Те ще дадат допълнително информация, а материалите ще бъдат приобщени към случая. Трябва да имате предвид и друго – самата престъпна дейност се извършва от интелигентни хора и таргетът на потенциалните жертви също е от такива. Много от тях не желаят да споделят", разказва още Брайков.

"Числата са внушителни, човек който имал тухларна, но я продал, е изгорял с над един милион. Става дума за огромни суми пари, с които са били завличани хората. Част от тях са били от наследство, друга част - от бизнес. Цел на престъпната дейност са били хора с високи доходи", пояснява полицейският шеф пред "Монитор".

"Залага се на интелигентна манипулативност, на детайлите и на неща, които биха подвели по-интелигентни хора. На тях таргетът не са им малоимотни и хора с малки доходи. От тази гледна точка, когато се работи върху интелигентен човек, се изискват повече усилия", коментира още той.

За колко време извършвали дадена измама, зависило от жертвата. Схемата била следната: "Ще ви дам пример - от кол център звънят, намират желаещ, след това според данните, които се събират за него и какви финансови възможности има, се прави анализ колко може да се изкара от него. Имало е различни етапи. След това се дава на клиента индивидуален брокер, той го прехвърля на друг, след това на трети. Предлагат му се първо едни фирми, в които да инвестира, впоследствие тези инвестиции са местят към серия други фирми бушони", разказва Брайков.

Парите минават през множество кухи фирми и множество конкретни физически лица, които пак са бушони, и са теглили пари от банки, за да ги предават нагоре по пирамидата.

Фирмите, направени като истински, но на практика не развиват дейност. Регистрирани са на свързани с групата лица. Но трябва да кажем, че са представяли и истински фирми и инвеститори на жертвите. Така хората са оставали с впечатление, че от този бизнес могат да се изкарат пари.

Предлагали са им уж реални възможности – злато, петрол, акции. Според Брайков със сигурност има хора, които в даден момент са разбирали, че става въпрос за измама и са започвали да търсят обратна връзка.

Втората част на схемата е т.нар. разиграване.

"Хората от кол центъра, брокерите, с които е комуникирал човекът, започват да си прехвърлят топката, да не вдигат телефона, да оставят на изчакване, лъжат, че ще се обадят и така всеки от потърпевшите разбира, че няма да си получи парите обратно", допълва зам.-шефът на ГДБОП.

Освен в скъпи коли, измамниците инвестирали завлечените суми и в други активи, някои от които изцяло за престъпна дейност. При обиск са открити още журналистически карти, средства за заглушаване на телефони и дори на ИПА (Международната полицейска асоциация).

Според следователите има пари, които са прехвърлени в някакви виртуални сметки, в биткоини, търсили са всякакъв начин да скрият завлечените средства.

А самите мними брокери са арестувани на различни места. Акцията е проведена основно в София, а един от членовете на групата е задържан в Монтана.

В момента служителите на реда проверяват дали групата е мамила и чужди граждани.

"В пандемията хората ползват много компютри за почти всички дейности, което е основен повод за увеличаване на измамите и за най-различни по вид, включително и фишинг мейли", предупреждава Брайков.