Полицията в Плевен е разкрила лаборатория за производство на вейпове. Припомняме, че преди месец 14-годишно момче от града почина след употреба на вейп с наркотични вещества.
Имало е наркотик във вейпа, пушен от загиналото дете в Плевен
Нелегалната лаборатория е разкрита на 31 януари. Обитателят на апартамента, в който са открити наркотичните вещества, е задържан с постоянна мярка за неотклонение, поясни директорът на Областната дирекция на МВР старши комисар Живко Ламбев: "В лаборатория за производство на тези вещества се намериха различни прекурсори и множество уреди, стъкленици. И установихме над 250 празни компоненти за така наречения вейп, външната обвивика, и множество различни вещества."
В хода на работата се установи, че този същия човек под някаква форма смесва тези субстанции и прави вейпа с активно вещество със съдържание на синтетичен канабиноид, като им придава различни видове вкусове и цветове, обясни комисар Ламбев, съобщи БНР.
Районният прокурор на Плевен Владимир Радоев каза, че разследването по образуваното досъдебно производство продължава. "По време на претърсването на адресите са открити компоненти - течности и предмети за сглобяването на електронни цигари. От назначената физико-химична експертиза - били са назначени няколко, се установява съставката, а именно - синтетичен канабиноид. Ефектите са подобни на канабинолите и на марихуаната, но са много по-силни и много по опасни за здравето", посочи прокурорът.
Все още се изяснява къде са се разпространявали изработените вейпове с наркотични вещества - в търговската мрежа или чрез интернет доставки.
Припомняме, че вчера 16-годишно момче припадна след употреба на вейп.
Момчето, припаднало от вейп, е с травма на главата
Междувременно, проверка на bTV, показа, че в момента има над 140 сайта, който продават дрога. Десетки са сайтовете, от които можем да си купим вейпове или храна с наркотични вещества. Експерти уточняват - органите на реда могат да ги свалят за минути. И също толкова бърз те да се появят отново.
„Сглобяването на подобен сайт отнема няколко часа особено като са налични продуктите. На практика се променят само малко детайли в сайта или се сменя само адресът“, обясни Кирил Григоров от асоциацията по киберсигурност.
В последно време се забелязва тенденция - наркотични вещества да се предлагат и в социалните мрежи.
„Те купуват готови групи с N на брой последователи. В момента, в който някой рeпортне, групата бива свалена от институциите, намира се друга група и пак наново“, добави Кирил Григоров.
Цените на групите варират - от десет до над 1000 лева, в зависимост от това колко последователи имат. В социалните мрежи министърът на вътрешните работи Даниел Митов допълни и че в парламента предстои да се представи план за справяне с проблема.
Снимки: ОД на МВР - Плевен