Чести обири, по няколко в месеца, но за по-малки суми – това е новата тактика на крадците по домовете.

Действат през деня, влизат в скромни жилища, ровят дълго и винаги намират пари или други ценности.

"Заради епидемията и ниските лихви практически във всяко жилище има пари. Това обикновено не са големи суми, но този вид кражби изместиха взривяването на банкомати и грабежите по магазини и бензиностанции", споделят полицаи пред "24 часа".

Крадците влизали в блокове и кооперации по обяд, но никога в жилищата на първите етажи, защото там имало най-голям поток от хора. Действали по двама, не повече от трима.

Единият бил специализиран в отключването на вратите. Кое точно жилище да бъде отворено, се решавало след оглед на дограмата и други външни белези, които евентуално да говорят, че в него може да има повече пари. Задължително обаче е апартаментите да са без СОТ.

Прекарвали по около час в апартамента, вземали само пари и ценности, не се занимавали с телевизори, компютри и друга техника. Ровели навсякъде, не пропускали да проверят и под матраци, както и в калъфки на столове.

"Хората не си държат парите вкъщи, инвестират ги. Няма посегателства за над 50 000 лева", разказват още от сектор "Кражби" в СДВР.

Един от малкото случаи на по-големи суми е при обира на шефката на Националния институт по правосъдие Миглена Тачева. Кражбата бе извършена в нощта срещу 24 юни, докато Тачева си е у дома, но крадецът се промъква през отворена балконска врата. Влиза вътре и задига металната каса, след което изчезва. Реже сейфа в съседен имот и отмъква над 25 хил. лв., както и злато и други ценности.

Крупен обир! Обраха къщата на директорката на НИП

Смята се, че крадецът е имал късмет и не е работил с предварителна информация, а е решил да влезе, когато е видял отворената врата.

От полицията отчитат, че 22-ма са задържаните от началото на годината от т.нар. активен контингент, който действа често. Затова и кражбите са спаднали с около 30% спрямо същия период на 2020-та.

Разкриваемостта е около 10%. Криминалисти обаче казват, че това е така, тъй като при задържането на един крадец му се повдига обвинение само за обира, при който е хванат, но реално той е извършил още няколко, за които е трудно да се съберат доказателства.