Още преди година, година и половина в тесен кръг сред жълто-черната общественост се заговори, че някъде, някой държи в себе си запазен протокола от Учредителното събрание на Ботев Пловдив от март месец 1912 година. Същият този протокол, който Ботев Пд днес притежава и който ще стои един ден на видно място в музея на Колежа. Дай Боже!
Август месец 2018 година, наскоро поелият кормилото на Ботев Пловдив Иван Йотков, привлича в клуба Стефан Попов. Тих общественик, идеолог, публицист! Това е Стефан Попов за хората, които не го познават. И днес Попов остана в сянка, скри се зад камерите, но участието му в това начинание не трябва да остава неизказано.
Йотков и Попов се заемат със задачата да върнат Ботев Пловдив в обществения и културния живот на града ни. Именно за това и Стефан е „трансфериран“ при канарчетата. В Деня на Съединението миналата година бе направена първата крачка: Най-старият футболен клуб в страната сключи първото по рода си споразумение за сътрудничество с Драматичния театър, Пловдивската опера, Регионалния исторически музей, Регионална народна библиотека „Иван Вазов“ и Дружеството на пловдивските художници. Събитието се състоя в зала „Съединение“ на Историческия музей в присъствието на ръководството, спортно-техническият щаб, детско-юношеската школа и служители на „Ботев“. Проявата бе уважена и от областния управител Здравко Димитров, и кметът на Пловдив Иван Тотев. Обединението постави началото на проект за връщането на „Ботев“ към културния живот в града, което е основна извън спортна функция на Клуба още от ранните години на неговото съществуване.
Проектът е наистина огромен (Виждали сме го, десетки страници с идеи и мероприятия, които предстоят да се случат), а зад него стоят усилията именно на Иван Йотков и Стефан Попов, подпомагани и от пресаташето на клуба Митко Лишев.
Горе-долу във времето около това събитие изпълнителният директор на канарчетата открива и вече води преговори с притежателя на показаните днес документи, те да бъдат предоставени на клуба. Преговори, които, както стана видно днес, завършили с успех. Стефан Попов пък веднага започва работа по изясняване на детайлите, които тези документи разкриват и сглобяването на пъзела наречен – „Историята на Ботев Пловдив“. Преди седмица на базата на Ботев Пд са поканени директорът на Регионалния исторически музей, както и известен професор историк, които са запознати с документите и които твърдо потвърждават тяхна идентичност.
Днес тези ботевисти, ръководители или както искате ги наречете, вписаха имената си в същата тази история на Ботев Пловдив, защото я показаха и доказаха. Те днес накараха всеки един ботевист да настръхне! Освен, че доказаха, че Ботев Пд е най-стария футболен клуб в България, техните усилия разкриха историята на клубните цветове, историята на емблемата, та дори и първия химн на Ботев Пд, написан и композиран през 1925-а година.
Днес ръководството на Ботев Пловдив накара феновете на клуба да се почувстват горди! Рядко, много рядко в България и родния футбол, някой ръководител заслужава чистосърдечното „Браво!“ Днес, хората, които са на кормилото на Ботев Пловдив, го заслужиха на 100%!
Утре! Утре ще се върнем към, защо не подписахте с този, защо изтървахте онзи, защо привлякохте трети, кранове кога, часовникът тиктака и т.н., и т.н. футболни битовизми, за които обикновено именно шефовете в един клуб са на пангара!
За днес! За днес обаче, Браво!