Три правителствата на малцинствата е имала България от 1990-та година насам. Първото е на СДС с премиер Филип Димитров. Тогава то разполага със 110 депутатски гласа.

След тях пред този проблем се изправя  първото правителство на Бойко Борисов, което управлява със 117 собствени народни представители. Липсващите  4-ри гласа идват от други народни представители.

Кабинетът „Орешарски” е третият, който управлява без нужното мнозинство. За 121 гласа не му достига само един депутат.

Социолог: Обществото не е готово за нови избори

Празнината от 109 народни представители до 121, които бяха заети от ИТН, може да бъде заета друга парламентарна група или част от нея. Това коментира политологът Димитър Ганев след изтеглянето на министри на ИТН от коалицията.

Може да се стигне и до служебно правителство, което да управлява два месеца до изборите  Правителство на малцинството означава, че партия, която не участва в кабинета, го подкрепя, обясни още той.

Има и вариант, при който може да се състави нов кабинет в рамките на този парламент.

Ако има предсрочни парламентарни избори – биха били в първата половина на септември, но има два варианта, които да ни лишат от това.

Тази вечер е насрочен коалиционен съвет, на който партньорите трябваше да изглаждат противоречията си за актуализацията на бюджета. Но след напускането на "Има такъв народ" и обявеното оттегляне на техните министри дневният ред се промени.

Нинова: Подкрепяме политиката на кабинета „Петков” НА ЖИВО

По признание на Корнелия Нинова ще бъде обсъждано търсене на мнозинство в парламента и как се формира правителство на малцинството.

Информацията за провеждане на коалиционен съвет идва от БСП и "Демократична България".

От пресцентъра на МС твърдят, че няма да има коалиционен съвет.

 Единственото сигурно засега е, че ИТН няма да участва.

Тошко Йорданов: Интересно ми е как ще намери 12 предатели в ИТН

Отиваме на предсрочни избори! Слави напусна коалицията!