От този петък ББР остава без надзор, след като икономическият министър Кирил Петков уволни двама от членовете на Надзорния съвет на трезора, които отказаха да се явят на срещата с него.

Икономическият министър обяви това си решение по време на насрочената среща с Надзорния съвет, която подопечното му ведомство излъчи онлайн.

В началото Петков прочете писмо от двама от членовете на съвета - Митко Симеонов и Велина Бурска, които казват, че няма да присъстват на определената среща, която "вие (министърът - бел. р.) определят като цирк".

В отговор министърът заяви, че целта е била да се даде повече прозрачност на случващото се в ББР, а не да се прави "цирк".

Затова и Петков реши – освобождава от постовете им Митко Симеонов и Велина Бурска.

Министърът обяви, че ще предложи Васил Щомов и Валентин Михов за позицията на отстранените членове на Надзорния съвет на ББР.

"От днес тази банка няма да има опериращ надзор, докато БНБ оцени дали са подходящи тези двама члена", заключи Кирил Петков.