Президентът Румен Радев стартира втори кръг консултации с всички парламентарно представени групи в търсене на решение. Вчера имаше разговори с „Има такъв народ“, ГЕРБ-СДС и БСП.
Днес, точно в 14:00 ч. при държавния глава влязоха представителите на „Демократична България“.
"Изправени сме пред предизвикателства, които изискват съставяне на редовно правителство. Вчера колегите ви от ГЕРБ-СДС потвърдиха намерението си да върнат веднага втория мандат след получаването му. Оттук расте и залогът за третия мандат. За да сполучим в този мандат се иска диалог и то активен, компромис и консенсус“, с тези думи президентът посрещна ДБ.
„Вашата коалиция от самото начало на консултациите в 46-тото НС е активен фактор в диалога. Вие сте в непрекъснат контакт с другите партии. И затова моят въпрос е трябва ли да се промени нещо в подхода за преговорите вътре в Народното събрание, така че да се намери верният път, защото остава един трети мандат, който ни дели от това да имаме или не правителство“, посочи Румен Радев.
"Поставихте пръста в раната. Наистина залогът е в третия мандат. Страната е изправена в усложняваща се комбинация от кризи. А това винаги дава ефект, който е непредсказуем. Мисля, че всички трябва да осъзнаем това и да се опитаме с третия мандат да излъчим управление което поне за зимните месеци да преведе страната без да причиняваме още идни избори", отвърна му съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Търсене на пресечни точки и компромис били ключови, за да има разбирателство в този парламент, в който нито една партия няма мнозинство, категоричен бе Иванов. Липсата на диалог и пресечени точки обаче можело да доведат до липса на отчетност и дори легитимност.
Едностранният диалог е една от причините ДБ да не гласува кабинет на ИТН, напомни още Иванов.
Важно е ние четирите партии, извън ГЕРБ и ДПС, да се опитаме да си извлечем уроци и да излъчим кабинет. Нашата воля е за това, настоя той. Според него партиите все пак с диалог и компромис могат да намерят общо помежду си и да постигнат консенсус.
Ключовият елемент е в готовността на колегите от ИТН да влязат в този разговор, без това няма как да стане, категоричен бе още Христо Иванов.
Очаквайте подробности!