Днес се очаква президентът Румен Радев да обяви назначаването на служебния кабинет. Наравно с това трябва да бъде издаден и указът за разпускане на 45-ото Народно събрание. В правомощията на държавния глава е и определянето на датата за следващите предсрочни избори. Всичко това е разписано в чл. 99, ал. 5 от Конституцията.

Според Конституцията избори за ново Народно събрание се произвеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното. Датата вече е ясна – 11 юли. До часове се очаква и конструирането на новата Централна избирателна комисия (ЦИК), която беше определена след консултациите при Румен Радев. В нея участие ще вземат представители на партиите само от 45-ия парламент. До всичко това се стигна, след като партиите в сегашния парламент не успяха да излъчат правителство.

Безспорно с най-голям интерес се очаква съставът на служебния кабинет. От седмици в публичното пространство се говори за името на служебния премиер. Очакванията са това да е близкият до Радев ген. Стефан Янев. Към настоящия момент той е секретар по сигурност и отбрана. Бил е директор на дирекциите „Отбранителна политика” и „Политика за сигурност и отбрана” на Министерството на отбраната, както и аташе по отбраната в Посолството на Република България във Вашингтон, САЩ. Бил е и бивш министър на отбраната в служебното правителство на проф. Огнян Герджиков.

Самият Румен Радев загатна само, че служебният премиер ще е мъж. Даде да се разбере, че основната цел ще е „да служи на България“.

С интерес се очаква каква линия на поведение ще заеме службното правителство и дали ще има нюанс на реваншизъм срещу кабинет „Борисов“.

"За нас не е кошмар служебното правителство. Няма от какво да се притесняваме", заяви пред БНР вицепремиерът в оставка Томислав Дончев.

В същото време Радев не пропуска момент да отвърне на Борисов.

"Вихрещата се корупция в момента ни излиза много по-скъпо от едни нови избори", заяви президентът в отговор на притесненията на премиера в оставка, че се дават много пари за избори.

Основната задача на служебното правителство е да подготви предсрочните избори. Тук залогът е голям. Опонентите на Радев вече предвещаха каша заради новите изборни правила и ще гледат под лупа действията на служебния кабинет.

Според други обаче служебният кабинет ще заложи на експертност и ще избягва повод за политическа конфронтация, пише novini.bg. Предполага се, че Радев ще демонстрира стабилност, която ще му е от полза в подготовката за президентските избори, на които той ще се кандидатира за втори мандат заедно със сегашния вицепрезидент Илияна Йотова.

"Много е важно да има експерти, които са с авторитет, в служебното правителство", каза Стефан Софиянски, който оглави през 1997-а година служебен кабинет, назначен от президента Петър Стоянов. Софиянски направи препоръка временното правителство да определи Министерството на правосъдието да поеме организацията на изборите, защото имат регионални структури: "Нека МВР участва, но да не е основен организатор на изборите!".

Той беше категоричен, че би било загубено време, ако кабинетът, съставен от президента Румен Радев, се занимава в краткия си период на управление с обществените поръчки, сделките и назначенията от правителството на ГЕРБ. След трите правителства но Бойко Борисов е необходима повече динамика в управлението, защото "в тези 12 години има застой и нищо в различните сфери на обществения живот не се е променило", каза той пред БНР.

Ето го и примерния кабинет според Оффнюз. За министър на отбраната сега е поканен бившият военен министър от тройната коалиция Николай Цонев. С избора му Радев залага на познато лице, обичано от военните, тъй като по негово време са стартирани няколко социални програми. Освен това президентът ще избяга от очакването да състави кабинет на "зелените чорапи". През 2010 г. Николай Цонев бе показно арестуван от прокурор Роман Василев при изписването му от клиниката по УНГ във ВМА-София, а запис от ареста бе разпространен публично. Той бе разследван за сключване на неизгодна сделка за изграждане на оптичен кабел - т.нар. "Странджа 2". След като не бе осъден, получи 108 000 лева обезщетение за унизителния арест.

Здравното министерство вероятно ще поеме бившият управител на НЗОК д-р Дечо Дечев. Според други източници поста може да заеме водещият пулмолог проф. Коста Костов, който беше лидер на алтернативния на НОЩ Медицински щаб.

Социален министър става Гълъб Донев - министър на труда и социалната политика в служебното правителство на Огнян Герджиков, сега секретар по социална политика и здравеопазване на президента Румен Радев.

За външен министър е била поканена Деница Златева - експерт по европейски въпроси, член на ръководството на БСП и вицепремиер в кабинета "Герджиков". Според източници от "Позитано" 20 тя вече е сформирала екипа си. Според други обаче Корнелия Нинова е спряла това назначение.

За транспортен министър са обсъждани две имена и до последно не е ясно кой ще заеме поста. Партийните кандидати са Петър Киров и Георги Тодоров. И двамата са били заместник-министри в кабинета на Пламен Орешарски. Петър Киров е син на бившия шеф на ИА "Автомобилна администрация" Володя Киров и племенник на бившия шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров.

Проф. Николай Денков от Софийския университет е спряган за министър на образованието. Според други източници обаче той е отказал назначението.

Министерството на туризма най-вероятно ще оглави Георги Щерев - председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, макар че ресторантьорите заплашиха с протести, ако бъде избран.

А според Конституцията служебното правителство има ограничени правомощия и ограничен времеви хоризонт. Може да работи около 3 месеца. Преди дни в свое интервю бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров изключи възможността назначеният сега служебен кабинет да изкара до края на 2021 г. За тази хипотеза се заговори в случай, че и бъдещият 46-и парламент не излъчи правителство. Дали това ще се случи, предстои да видим.

Но едно е сигурно – предстои не просто наситена откъм събития седмица, но и напрегнати месеци, в които сякаш противопоставянето на политическата сцена ще се засилва.