Служебният кабинет трябва да подаде оставка, след като депутатите от 46-то Народно събрание положат клетва днес.
"Текстът в член 111, алинея 2 от Конституцията е категоричен - Министерският съвет подава оставка пред новоизбраното Народно събрание", коментира пред "Труд" проф. д-р Пламен Киров, ръководител на катедрата по Конституционноправни науки в юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски", както и бивш конституционен съдия.
"Тук не става въпрос нито за служебно правителство, нито за парламентарно такова. Казва се за правителство и ако тълкуваме Конституцията буквално, в текстовете не се прави разлика дали става дума за служебно или парламентарно правителство", отбелязва проф. Киров.
Той посочва, че пак според Конституцията, служебното правителство трябва да продължи да изпълнява задълженията си до избор на нов състав на Министерския съвет.
Категоричното изискване на Конституцията е държавата да не остане без изпълнителна власт, а в същото време, ако се наложи актуализация на бюджета, служебното правителство може да внесе законопроект при работещ парламент.
А пленарното заседание днес ще бъде открито отново от най-възрастният народен представител, това пак е Мика Зайкова от "Има такъв народ".
Веднага след това депутатите трябва да изберат свой председател, като до момента няма категорична яснота дали хората на Слави Трифонов ще предложат Ива Митева за шефка на НС, въпреки че всички я одобряват.
"Ще предложим Росица Кирова за зам.-председател. Ако искат - да я изберат", заяви на свой ред лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който се зарече, че депутатите му няма да подкрепят и правителство, предложено от ИТН.
"Пожелавам им успех. Ако могат да направят правителство – добре, защото държавата ще влезе вече в тежка спирала", посочи той и се зарече, че ако рулетката се завърти и мандатът дойде в ГЕРБ, той веднага ще го върне на държавния глава.
Борисов обяви, че ГЕРБ ще предложат пред парламента ускоряване на ваксинационния процес и увеличение на заплатите на медиците.
А от БСП обявиха, че номинират Кристиян Вигенин за парламентарен шеф и разясниха при какви условия биха подкрепили правителство на ИТН.
"Бързи действия в здравеопазването за овладяване на пандемията; борба с корупцията; съдебна система; ревизия на бюджета; прозрачност при новите оперативни програми; промени в изборното законодателство. Ако ИТН осъществи действия, които противоречат на основни политически ориентири и на предизборни ангажименти на БСП, подкрепата ще бъде оттеглена", заявиха от "Позитано".
Преименуваната коалиция "Изправи се БГ! Ние идваме!" ще предложат отново за зам.-председател на парламента Татяна Дончева. Те също биха подкрепили под условие правителство на ИТН.
"Сред тях на първо място е повишаване на доходите на българските граждани чрез преизчисляване на пенсиите и истинска, дълбока съдебна реформа", изтъкна Мая Манолова.
"Ще предложим две комисии. Комисия по ревизията, която да продължи. И комисия по изясняване на всички факти свързани с полицейското насилия и незаконните подслушвания", посочи тя.
А от "Демократична България" обявиха, че тяхната номинация за зам.-председател на Народното събрание е съпредседателят на коалицията им Атанас Атанасов.
От ДПС отказаха да споделят своите идеи за първото пленарно заседание.