Над 45 милиона лева са похарчили партиите в предизборните си кампании за последните три години. А за провеждането на всички тези вотове от 2021 година до сега държавата, т.е. ние - данъкоплатците сме дали почти 950 милиона лева.

Само за последните избори даренията, направени за част от формациите, възлизат на почти три милиона. Коя е партията, която държи рекорда този път?

Над 1,5 млн. лева са превели дарители по сметките на участниците на последните избори. Кандидат-депутатите също могат да спонсорират кампаниите - за този вот сумата от тях възлиза на почти 1,3 милиона лева, показва справка в поддържания от Сметната палата публичен регистър. Тези суми нямат таван. Дарения обаче не могат да се правят от юридически лица, а за сумите над минималната работна заплата се попълват декларации за произход.

Дарения за 27.10.2024 г.

Общо 2 824 569 лв.

Дарители - 1 563 152 лв.
Кандидати - 1 261 417 лв.

"Очевидно е, че формациите в по-голяма степен разчитат на финансиране на разходите си по кампанията от тези два източника. Тъй като много кампании вече имаше в последните години и партиите са изчерпали ресурсите си от другите приходи, които формират", каза за БНТ Диана Ефтимова, Институт за развитие на публичната среда.

Първенец по получени средства е "ДПС-Ново начало" - 1,215 млн. лева. Най-голямото дарение е от 200 000 лева, направено от областния председател на ДПС Търговище Хамди Илиязов. В декларацията посочва, че това са пари от дивиденти. На второ място е дарение от 100 000 лева от кмета на Белица Радослав Ревански, декларирал, че това са спестяввания от заплати.

По-голямата част от даренията обаче идват от самите кандидати - те са превеждали суми от 10 000 до 60 000 лева на калпак. На второ място по получени дарения е ПП-ДБ. Най-голямата сума е от управител на фирма - 100 000 лв., а кандидатът за депутат Васил Стефанов е дарил 20 000 лв. от депутатски заплати. Никой от щедрите дарители обаче не пожела да коментира мотивацията си. Данните показват, че ИТН са получили сумарно над 420 000 лв. "Алиансът за права и свободи" е набрал 65 000 лв. дарения.

ГЕРБ-СДС не са получили никакви дарения, това е забранено от години.

За какво точно са харчили партиите ще стане ясно, когато се публикува отчетът им пред Сметната палата.

"Сроковете са 30 работни дни след края на кампанията се подават отчетите пред Сметната палата и там ще можем да видим в детайл както източниците на приходите, както и за какво са направени най-много разходи", заяви Диана Ефтимова, Институт за развитие на публичната среда.

Освен от дарения партиите могат да финансират кампаниите си със собствени средства, които обикновено са от субсидия и членски внос, както и чрез т. нар. медийни пакети. Тук влизат и парите за реклама.

"Имаше много коментари, че кампания не е имало на тези избори. Кампания имаше определено, тъй като някои хора са похарчили много пари за реклама, а други хора пък са получили доста пари от дарения", подчерта Петър Чолаков, политолог и социлог.

А за три години и половина предизборните кампании на партиите и коалициите са стрували над 45 332 100 лв. И ако за вота през април 2021 общо формациите са дали над 10,5 милиона лева, то явно въртележката от избори е поопразнила касите им - за вота през юни сумата е паднала с точно пет милиона лева.