Според Църковния календар, на 6 април 2001 г. се чества празника Вход Господен в Йерусалим. В същия този ден пред събралите се в резиденция "Врана" журналисти последният български цар Симеон Втори направи обръщение към българския народ, с което заяви участие в парламентарните избори и постави начало на новата и непозната дотогава вълна на младите монархисти в българската политика.

Той обявява, че ще участва в предстоящия вот начело на Национално движение "Симеон Втори" и декларира целта си да поведе обществено движение за нов морал в политиката и за нови икономически решения, с нови за България идеи и с нови хора като движеща сила.

През 2018 година от Dir.bg го питат защо е решил да влезе в политиката, след като цял живот е бил учен. А той отговаря така:

"Виждайки това, което се случваше в тия години тук. И желанието ми с нещо да допринеса за страната. Защото, с цялото ми уважение към функцията на премиер, която пък познавам като потърпевш, царят е друго, държавният глава е друго. А не защото съм имал някакви други амбиции. Напротив. Виждайки изборната победа, счетох, че ще бъде непочтено към хората, които ми гласуваха доверието си, да кажа: "Ами добре, деца, аз ще остана във "Врана", а пък ще поставя еди-кой си и ще стоя като някакъв гуру отзад". И това ми костваше страшно много. Личните ми съмнения бяха много тежки, повярвайте ми. Това беше страшно мъчително. И какви ли не упреци получих...".

Симеон Сакскобургготски представя програма от три точки, в които се обявява срещу корупцията в страната, голямото разслоение между богати и бедни и иска 800 дни, за да се усети подобрението на живота на всички българи.

"Готов съм да предложа схема от икономически мерки и социално-икономическо партньорство, посредством което не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ни", заявява той.

Цялата реч на Симеон Сакскобурготски може да прочетете тук

"Онова събитие от 6 април 2001 г. беше изключително. Но не мисля, че схванахме целия смисъл на произнесените от царя думи, че разбрахме какви проекции пораждат някои от неговите послания. Едва ли някой се е замислял, че това, което той тогава каза, ще бъде актуално и днес", коментира преди време бившият депутат от НДСВ Станимир Илчев.

Само два месеца по-късно НДСВ печели парламентарните избори с 43% от гласовете, като при разпределението на мандатите си осигурява 120 депутата - само един не им достига за пълно мнозинство.

Парламентарната група на партията номинира Симеон Сакскобургготски за министър-председател и му се връчва мандат за съставяне на правителство. През юли 2001 г. е постигнато споразумение за коалиционно управление с ДПС, с което е разбит за втори път след 1989 г. двуполюсният модел СДС-БСП.

НДСВ печели изборите с план, в който е пълно с новаторски предложения, като поддържане на нулев бюджетен дефицит, бърза приватизация, нулев данък за реинвестирана печалба и т.н. Не трябва да се забравя и фактът, че АЕЦ "Белене" бе размразен именно от кабинета "Сакскобургготски".

Със сформирането на правителството на НДСВ се появява още едно емблематично явление - новото поколение политици, т.нар. министри юпита. Непознати за обществото лица – млади хора, които се връщат от чужбина – Милен Велчев, Николай Василев, Пламен Петров. Тяхното завръщане в България след успешни кариери в чужбина положи основата на експертното управление у нас.

Със Симеон Сакскобургготски в политиката влязоха още видни юристи като Огнян Герджиков, Пламен Панайотов, Георги Петканов, доказани икономисти като Лидия Шулева и международници като Соломон Паси и др.

По време на мандата на кабинета "Сакскобургготски", България завършва своите две най-важни външнополитически цели, за които се бори още от 1990 година.

През 2004 година страната ни става член на НАТО, а на 25 април 2005 година Симеон Сакскобургготски слага подписа си върху Договора за присъединяването ни към Европейския съюз.

4 г. по-късно, на парламентарните избори през 2005 г., НДСВ пада наполовина в резултатите си, но остава втора политическа сила и влиза в тройна коалиция с БСП и ДПС.

А през 2009 г., когато става ясно, че партията не минава 4-процентната бариера на парламентарните избори, Симеон Сакскобургготски подава оставка и заявява: "Целта в една демокрация е правителството да си изкара мандата. Ако човек започне да лавира, това не е много държавническо отношение".

Няколко години по-късно в открито писмо бившият външен министър от кабинета "Сакскобургготски", Соломон Паси пък пише: "Оказа се, че НДСВ - подобно на множество достойни демократични субекти в Източна Европа и България, просто е изпълнило с чест и приключило своята благородна мисия…"