Апокалиптичните сценарии, че сме в криза, не са подкрепени с никакви числа. Това каза в предаването „120 минути“ проф. Даниела Бобева, бивш министър и преподавател по икономика и финанси.
„Икономиката на България проявява завидна устойчивост на политическите събития. Политическата нестабилност се опитва да съсипе икономиката доста дълго време, но тя не се дава лесно“, коментира Бобева.
По думите ѝ служебните министри на финансите са по-лошите вестоносци, отколкото политическите такива. „Ние не сме в икономическа криза и няма прогноза за следващата година да сме в криза и рецесия. Но имаме риск от голяма фискална криза, защото водим безразсъдна политика“, заяви бившият министър.
По думите ѝ проблемът е в това, че гледаме на бюджета през последните години на политическа нестабилност като на цел, а той е инструмент.
„Три са причините за това фискът да е в такова състояние. Първият проблем е повишаването на доходите под всякаква форма, вторият – разходите на публичния сектор се увеличиха. Третият фактор е, че има доста решения, свързани с военни разходи“, коментира още проф. Даниела Бобева.
Тя даде пример с това, че за първото шестмесечие на тази година са отчетени разходи, които са за закупуването на боеприпаси. „Ние лекуваме нашето потенциално заболяване с грешното лекарство. Гледаме на разходите като нещо фиксирано и да търсим откъде да вземем парите“, допълни Бобева.
Според нея не трябва да се пипат банките и „да се реже клонът, на който стоим“.
„Повечето икономически и финансови кризи стартират от банките. Българската банкова система е добре капитализирана и печеливша. Голямата печалба за миналата година дойде от провизии, които банките направиха по време на коронавируса“, коментира тя.