Смесването на хартиено и машинно гласуване, което се предлага в момента, е възможно най-лошият вариант. Това мнение изрази Ива Митева, бивш председател на 45-ото и 46-ото Народно събрание и доктор по Конституционно право.

Тя призова също така, ако ще се връща хартията, да се вземат предвид предложенията от 2020 г., които са по-адекватни.

„Много неща ме смущават. Първата ми асоциация, когато разбрах за промените в изборното законодателство, беше с „Угасете свещите“ на Алеко Константинов от далечната 1894 г. Надявам се да не се стигне до там. За съжаление обаче наблюдаваме практиката за непоследователно парламентарно поведение при промените в Изборния кодекс и това е така, защото изборното законодателство решава всичко“, каза Митева в ефира на bTV.

Ива Митева взе решение! Разделя се с ИТН

Тя застъпи позицията, че когато се правят промени, те трябва да са такива, че да накарат хората да гласуват, да не поставят никакви съмнения относно човешката намеса и субективизма в работата на секционните избирателни комисии, както и да не се допускат ограничения свързани с контролирането на вота и изборните фалшификации.

Ива Митева не смята, че връщането на хартиена бюлетина ще повиши изборното законодателство.

„Дори си направих труда да погледна стенограмите от 45-ото Народно събрание и точно там партията, чийто законопроект за връщането на хартиената бюлетина сега е приет, е казала, че те нямат проблем с машинното гласуване. Дори напротив – там всичко е наред и не трябва да се допуска смесването на машинно и хартиено гласуване, защото това ще опорочи процеса и ще върне контролирания вот“, обясни тя.

Според нея проблемите са два. Първият е свързан с организацията на изборния процес, а вторият – със смесването на хартиен и машинен вот. Тя самата изказа притеснения за гласуването само с машини, защото е трябвало да се предвидят повече контроли, както и по-засилен надзор и одит.

„Това, което е предложено на първо гласуване и е прието, и на базата на което започват дебатите на второ гласуване, всъщност е именно смесването на хартиеното и машинното гласуване. Нещо, което се дебатираше през 2020 г. Тогава машинното гласуване си беше машинно, пускаше се протокол и се отчиташе резултата. Това, което сега се предлага обаче, е машините да са просто едни обикновени принтери“, обясни Митева.

Въпреки всичко тя не се съмнява в резултати от последните избори, но според нея трябва да се чуят гласовете и на онези, които имат някакви притеснения в тази посока. Ива Митева коментира също така ролята на държавния глава в настоящата политическа криза, както и ролята си в политическа партия „Има такъв народ“, разочарованията си от Слави Трифонов и натрупания от нея политически опит.

Към момента тя се е върнала на работа в администрацията на Народното събрание и не използва охрана.