Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) към Министерството на регионалното развитие и благоустройството осигурява справка за номера на избирателната секция и мястото на гласуване за избори за Народно събрание на 2 април 2023 г. за всички български граждани, съобщиха от Министерството.
Всички избиратели могат да проверят адреса на избирателната си секция по следните начини:
През Интернет на адрес https://www.grao.bg/elections/
За общинските администрации, след идентификация с електронен подпис, сайтът предоставя възможността да се подават заявления за гласуване по настоящ адрес и да се регистрират удостоверения за гласуване на друго място по електронен път.
Чрез SMS
Изпраща се SMS на номер 18429. Номерът 18429 е единен и за трите мобилни оператора (A1, Yettel и Виваком). Цената на SMS e 25 стотинки без ДДС. В текста на SMS се изписват единствено десетте цифри на ЕГН. Системата връща SMS с номера и адреса на избирателната секция за въведения ЕГН.
Чрез стационарен или мобилен телефон
Избира се 0800 1 4726 ("0800 1 GRAO"). Тел. 0800 1 4726 е безплатен за цялата страна.
Гражданите също така, могат да подадат електронно заявление за гласуване по настоящ адрес, ако населеното място на настоящия им адрес е различно от населеното място на постоянния им адрес, чрез страницата https://regna.grao.bg/.
Гражданите, подали заявление за гласуване по настоящ адрес, могат да направят справка за адреса на избирателната секция в данните от окончателните избирателни списъци за гласуване след 22 март 2023 г.
Кога може да гласувате в секция, различна от тази по постоянен или настоящ адрес
В кои случаи избирател може да гласува в секция, различна от секцията по постоянния или настоящия му адрес?
Изключенията от правилото, че правото на глас се упражнява само по постоянния адрес на избирателя или по настоящия му адрес в предвидените в Изборния кодекс случаи, се отнасят само за няколко категории лица, информират от Централната избирателна комисия.
Изключението важи за лицата, на които е издадено удостоверение за гласуване на друго място. Това са регистрираните кандидати за народни представители, членовете на ЦИК и РИК и регистрираните за изборите наблюдатели.
Също така за лицата, заети в произвеждането на изборите. Това са членовете на СИК, охраната на съответната секция и лицата, ангажирани с техническата поддръжка на машините за гласуване. Да не гласуват по постоянен или настоящ адрес имат право избирателите с увредено зрение или със затруднения в придвижването, когато гласуват в избрана от тях подходяща секция или в определена за тази цел секция.
Да гласуват на други места имат право и ученици, студенти и докторанти (включително курсанти, дипломанти, специализанти) – редовно обучение, когато гласуват в секция в населеното място, където се обучават, когато то е различно от населеното място по постоянния им адрес. Изключението важи и за избирателите, които са постъпили в лечебни заведения, домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги, при условие че в съответното заведение/дом има разкрита избирателна секция.
Гласуващите, които се намират в изборния ден в местата за изтърпяване на наказание лишаване от свобода и за задържане, могат да гласуват там, ако в мястото има разкрита секция, обясняват още от ЦИК.
Прочетете още
- 14:01 Луксозен пикап помля кола в София, после "избяга много бързо" СНИМКИ
- 18:14 Скочиха на шофьор за това паркиране, но истината се оказа друга СНИМКА
- 12:19 Обрат! Борисов обяви ключово решение за първия мандат, вече не е кандидат за премиер
- 15:00 България в НАТО: Нов графит привлече вниманието на пловдивчани СНИМКИ