"Величие" няма право да сезира директно Конституционния съд за касиране на изборите, може да го направят упълномощените по Конституция лица. Ако това се случи, съдът има два варианта - частично или цялостно касиране. При втория сценарий ще трябва до два месеца след произнасяне на решението да се проведе нов предсрочен вот. Това каза д-р Орлин Колев - преподавател по конституционно право.

"Единият вариант е КС да не касира изборите в тяхната цялост, а да обяви конкретни депутати от конкретни партии за незаконно избрани. Другият - целият вот да бъде обявен за незаконосъобразен, тогава в срок от два месеца трябва да се проведат нови избори. Смятам, че са минимални шансовете за подобно действие, но дори да се стигне дотук, не се спира процесът по конституиране на парламент и правителство", обясни той. 

Величие ще иска касиране на изборите, обяви Ивелин Михайлов

Според него оспорване на изборните резултати може да се направи само пред Конституционния съд. "Нито една партия, участвала на изборите, не може да го сезира, но способни да го сторят са 1/5 от депутатите. Това е преграда, която "Величие" трябва да преодолее, като се обърне към едно от лицата, което по Конституция има право да сезира КС. Президентът е вариант, но той няма причина да се намесва във вътрешнопартийния живот. От момента на официалното оповестяване на резултатите от страна на ЦИК, "Величие" разполага със 7-дневен срок да се обърне към някой от субектите, които могат да им свършат работа. Те от своя страна в 15-дневен срок следва да отправят, ако желаят, искането на партията. 50-ото Народно събрание също има право да отнесе въпроса на "Величие" до КС, но това означава партиите да работят против себе си, защото ще значи орязване на вече влезлите формации", заяви конституционалистът в ефира на Нова Нюз. 

По думите му процентите са изходната позиция за определяне на броя гласове. "Този праг трябва да се премине, за да получи парламентарна представеност съответната партия. Дори и един глас да е по-малко от необходимата квота, изчислена на база 4%, дадената формация просто не може да влезе в парламента", коментира Колев.

Той коментира и конституционния казус с назначаването на служебния кабинет. "Шестима от членовете на КС, които бяха против новата уредба за служебния кабинет, излизат, други двама ще назначи президентът. За да падне тази уредба обаче, трябва да се потърси помощта на новия член, предложен от парламента, или на съдебната власт", обясни той.