Колко мандата са необходими, за да може един кмет да свърши всичко, което е обещал на съгражданите си, и къде да се сложи лимитът, за да не се превърне той в местен феодал?

Темата периодично се лансира в навечерието на местни избори. Година и половина преди тези през 2023-а неочаквано я повдигна единствената партия, която се води парламентарно представена, но няма нито един депутат - ПД “Социалдемократи”. Тя е една от формациите, дали регистрацията си на “Продължаваме промяната” заедно с бургаската “Средна европейска класа” и ВОЛТ на Настимир Ананиев.

“Така ще ограничим възможностите за корупция и корпоративен вот, особено в по-малките общини, където виждаме, че кметове управляват по няколко последователни мандата, без да е ясно защо точно те биват избирани постоянно - дали защото управляват добре в името на хората, или по други причини”, обяснява пред “24 часа” лидерът на социалдемократическата партия Елена Нонева, която е адвокат от Стара Загора.

Тя вече огласи намерението на ПДС до средата на март да внесе в парламента законопроект за ограничаване на мандатите на кметове и съветници до два.

При по-мекият вариант след прекъсване ще имат право да бъдат избирани пак, а при по-твърдия - не, разясни Нонева.

Поправката ще бъде внесена през Закона за местното управление и местната администрация. Според юристката не се налагат промени в конституцията. По думите й това е инициатива на “Социалдемократи”, но имали подкрепа в коалицията на промяната.

Идеята вече била обсъдена на дискусия с участието и на преподаватели по конституционно право. Били поканени депутати от всички партии на управляващата коалиция, но от БСП и ИТН не пратили представители, но пък Атанас Славов от ДБ, който е зам.-председател на комисията по конституционни и правни въпроси, предложил дискусията да продължи в парламента.

“Мандатност за публични длъжности е добра идея. Това е лекарство на едно пандемично заболяване - като корупцията и купуването на гласове, но може да се окаже, че не е терапия за превенцията на основната болест”, излязоха обаче с уклончива позиция от “Продължаваме промяната”.

Според хората на Кирил Петков и Асен Василев трябва да се направи пълен анализ на различните избираеми позиции - освен кметове и общински съветници, като в списъка може да бъдат включени и други длъжностни лица на мандатен принцип. След като законопроектът бъде внесен в НС, ще бъде разгледан по надлежния ред, казаха от групата на “Промяната”.

От сдружението на общините на този етап не желаят да коментират предложението на малкия коалицонен партньор на управляващите.

В конституцията представителните органи, каквито са Народното събрание и кметовете, имат свобода на мандатите, коментира обаче доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет.

Конституционно ограничение има за президента - до два мандата. Дори да се приеме подобна промяна в закона, тя ще действа занапред, обясни доц. Киселова.

“Очевидно управляващите не намират възможности за издигането на кандидатури, които да се противопоставят на успешните кметове, и смятат, че с такива елементарни ходове биха имали някакъв успех”, коментира пък шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.

Тя предупреди, че ако отново се отвори Изборният кодекс за тази поправка, от партията ще настояват да се върне възможността всеки да избира дали да гласува на машина или с хартиена бюлетина.

Последно идеята за лимит в броя на кметските мандати бе лансирана от Татяна Дончева през 2015 г., отново с мотив да се ограничава корупцията.

А рекордьорът сред кметовете на общини у нас е Владимир Москов, който управлява Гоце Делчев от 1995 г. – вече 7-ми мандат.

При областните градове Златко Живков е първенец като кмет на Монтана - шести мандат, а колегата му в Кърджали Хасан Азис държи местната власт 5 последователни мандата.