Шест партии към момента изглеждат сигурно представени в състава на следващия парламент, сочи проучване на "Екзакта Рисърч Груп", проведено със собствени средства в периода 6-12 октомври сред 1025 души.
Лидери са ГЕРБ, а за второто място се борят три партии – "Продължаваме промяната" (ПП), "Има такъв народ" (ИТН) и БСП.
Над 4-процентовата бариера за влизане в парламента са още "Демократична България" (ДБ) и ДПС, а ИБГНИ са доста под чертата. Там са още ВМРО и "Възраждане".
Около 1/4 от гласувалите за ИТН на парламентарните избори на 11 юли сега заявяват, че ще подкрепят ПП. Възможно е ИБГНИ да изгуби до 20% от избирателите си от юли, които да се преориентират към ПП, коментират още социолозите.
До момента ПП привлича не повече от 15% бивши избиратели на ДБ от юли т.г. ПП не успява да привлече значим дял гласове от избирателите на БСП. Не повече от 5% от гласувалите за БСП през юли биха се преориентирали към ПП през ноември, посочват още от социологическата агенция.
Според тях от данните им е видно, че партията на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев привлича най-много гласове на избиратели, които не са гласували през юли.
По данни на социологическата агенция всеки пети българин твърди, че се е разочаровал от партията, за която е гласувал на 11 юли. Най-много разочаровани има сред хората на възраст между 40 и 50 години и сред живеещите в големите градове.
1/5 от разочарованите от партията, за която са гласували на 11 юли, посочват, че няма да гласуват на 14 ноември.
Повечето от разочарованите обаче възнамеряват да гласуват и то за друга партия, различна от избраната през юли.
От "Екзакта" посочват, че 57% от избирателите на ПП са хора, разочаровани от партиите, за които са гласували на 11 юли, а останалите им избиратели не се самоопределят като разочаровани.
Според проучването 52% от българите заявяват твърдото си намерение да гласуват на предстоящите президентски избори. Деклариращите намерение да гласуват на парламентарния вот са малко по-нисък дял – около 49%.
---------------------
Изследването на "Екзакта Рисърч Груп" е проведено със собствени средства в периода 6-12 октомври сред 1025 пълнолетни българи в 70 населени места от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци, която възпроизвежда структурата на населението по местоживеене, пол и възраст. Методиката на регистрация е пряко полустандартизирано "face to face" интервю.
Случайност 18:10, 15.10.2021
Престанете с тези просташки заглавия. Всеки ден нови проучвания... как може да знаете? Днес излезе друго проучване в което дават 4.2% на ИСБГНИ.