Ден преди парламентът да направи пореден опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание, „БСП - Обединена левица” започна поредица от срещи с парламентарно представени партии. В програмата за вторник бяха предвидени разговори с представители на пет формации – „Продължаваме промяната - Демократична България”, „Възраждане”, „Алианс за права и свободи”, „Има такъв народ” и МЕЧ. От левицата заявиха, че по време на срещите ще се търси съгласие по основни приоритети за работата на парламента и въз основа на тях да бъде определен най-подходящият за председател.
На разговорите, които започнаха малко след 11 часа се явиха само представители на "Възраждане" и МЕЧ.
„Имаме писмо от ПГ на ПП-ДБ, в което те посочват, че остават отворени за среща с нас, но днес не присъстват, защото имат заседание на своите ръководни органи, на което трябва да обсъдят вътрешнопартийни въпроси”, заяви Борислав Гуцанов в началото на разговорите, като подчерта, че само „колегите от ”Има такъв народ” отказаха категорично отправеното предложение за среща.
По думите на Гуцанов формацията му подхожда по най-отговорния начин при избора на най-подходящия кандидат за председател на парламента, която "е втората по важност длъжност в държавата по протокол", предаде Нова телевизия.
Благодаря за поканата. Винаги сме се отзовавали на подобни покани и сме действали конструктивно по отношение на избора на прдседател на НС. Търсим вариант за избор на председател с оглед на най-голяма подкрепа. Променихме процедурните правила, за да я няма служебната победа на ГЕРБ, каквато наблюдавахме в миалото НС. Готови сме да дискутираме и да преговаряме", заяви Петър Петров от "Възраждане".
"От началот на този парламент казваме, че трбва да се търси широко мнозинство срещу Пеевски и Борисов. Това, което виждаме до момента е, че такъв кордон около Пеевски вероятно е възможен, но около Борисов - не. Причината е, че от ПП-ДБ не желаят да го направят. Останах изненадан, че вие не подкрепихте алтернативен кандидат", подчерта от своя страна Радостин Василев от МЕЧ.