Действителността налага да имаме институции с ясни приоритети и предвидимост. Още в началото на м.г. свалих доверието от правителството, срещу кризата в управлението и разпада на държавността. Изригналите протести потвърдиха правотата на мотивите ми за снемането на доверието. Президенската институция не се скри, а бе на висотата на очакванията на българите и подкрепи справедливите искания на българите за оставки.
Инсутуцията ни бе стожерът, който не допусна гласът на българите и техните искания да бъдат удавени в прогапагандната кампания на властта. Президентската институция бе онази, която запази самобладание при насажданатето на паника от коронакризата. Настоях за помощти за бидзнеса и харата. Порведох консултации, посетих болници, лечебни заведения. Отправих призив за масово тестване на населението на таргетирани групи, призовах за специални болници за лечение на вируса, за да може останалите хора с други болести, да бъдат лекувани. Липсата на навремени и адекватни мерки доведе до сориозни последствия в здравно и икономическо отношение.
Твърдият курс в защита на конституционализма, разколеба вносителите на проекта за нова конституция и набързо приключи още по-жалко, отколкото беше започнал", посочи държавният глава.
"2020-а бе годината на българското събуждане. Доверието в правителството и парламента рухна. Българите излязоха на улицата и заявиха категорично волята си за промяна. Хората скандираха: "Мутри вън!" и поискаха да вземат бъдещото си в свои ръце. Появиха се нови партии и движения. Изборите през април поставят българите пред дилемата - да приемат или отхвърят днешния модел на властта, корумпирана, задкулисна, несправедлива към обикновения българин.
От началото на манданата ние се сблъсквахме с уроците от този модел, който концентрира властта в ръцете на премиера. Този модел води до невъзможност от решаване на задачите – излизане от кризата, повишаване на благосъстоянието на българите, преодоловяне на демографския сирв. За това най-важната цел е укперване на държавността. Това ще се случи с нов парламент и правителство, за да се нутрализира задкулисието, пресичане на корупцията и връщането на гражданите в управлението. Без това политиките ще продължават да попадат в ръцете на олигархията, а страната ни да заеме последните места в ЕС по стандарт и качество на живот.
За да победим бедността и безправието и да съберем разделените семейства ни е нужна нова политическа алтернатива. Ако това не се случи, може да се стигне до обичайните пазарлъци между партии и поредния мандат на грабеж и застой", прадупреди той.
Според Радев са нужни неотложни реформи на Изборния кодекс, чрез актуализация на избирателните списъци, видеоизлъчване на броенето на биюлетинете, дистанционо гласуване на бъгарите в чужбина, машинно гласуване, справедлив достъп до медийно отразяване на изборния процес.
"Излъчване на нов тип управление, на синтез на почтеност и компетентност. Моралните качества, културата и компетентността ще изведат страната от кризата. Предлагаме на политическите сили, спечелили доверието на избиратели, да реализарат Пакт за почтенност и компетентност.
Въвеждане на законови промени, гарантиращи гражданските права и участие на гражданите в управлението. Независима съдебна власт, оптимизиране на функциине на ВСС, отговорна и почтена Прокуратура. Подчинение на магистратите, единствено пред закона, прозрачност и предвидимост на законотворческия процес и прекратяване на лобизма. Безкомпромисно предследване на корупцията без оглед на политическата принадлежност. Ако това не се случи, всяко следващо управление ще приема властта като източник за безнаказано управление", категоричен бе държавният глава.
Президентът настоя за засилване ролята на парламента - като орган за контрол над правителството
"Разходването на бюджетния излишък - само след одобрение от НС, ефективни проверки на лицата, заемащи висши длъжности с обследване на доходите им и стандарта им на живот. Гарантиране на свободата на словото чрез прозрачност на медийната собственост и спазване на професионалните и етични стандарти", посочи той.
Румен Радев отчете и инициативите си в подкрепа на децата, студентите и успешната кампания "Българската Коледа" за лечение на болни дечица.
"Външната политика беше сведена до минимум – посещения и мероприятия, които в кризата отпаднаха от нашата програма. Тази година България пое домакинството на инициативата "Три морета", която цели да ускори иконимическото развитие на регона с по-голяма свързаност и да направи по-бързо сближането между Източна и Западна Европа.
Ние като най-изостаналите в ЕС трябва да се възползваме максимално от финансирането на проекти в тази инициатива. Искам да обърна специално внимание и на дейността на вицепрезцидента Илияна Йотова, която със всеотдайната си работа, надгради контактите с българите зад граница, да добави нова политика. Нашите диаспори са наше национално богатство, за да укрепваме връзките им с родината. Беше разширена мрежата на българските общности в земи като Уругвай, Мексико, Австралия", отчете той.
По думите му, възникналият спор между България Северна Македония потвърждава, че само даването на гражданство не е достатъчно за успешната работа с нашите сънародници зад граница.
"Виждате, че гражданите с български паспорти там, все още не се чувстват като граждани със самочувствие от това че са от България, а живеят в страх. Българските власти не успяха да проведат активна политика, за да убедят Европа в нашата позиция", настоя държавният глава. Нашите сънародници зад граница, не само са изключени от политическите събития у нас, а и не могат да упражнят и конституционното си право - това на глас, категоричен бе президентът", каза още той.
В заключение президентът Румен Радев коментира и ареста на руския опозиционер Алексей Навални: "Моята позиция по този казус е ясна, много преди г-н Борисов да се произнесе. Винаги съм бил против насилието и арестите на мирни граждани, независимо дали са в София, Москва или другаде по света. Против съм използването на полицейски методи за задушаване на гласа на опозицията. Това е твърде удобно за премиера, най-лесно е да се крие кризата у нас, когато говори за проблеми навън. Ако Навални беше българин, той щеше да разследва шкафчето на Борисов".
Смешко 16:24, 01.02.2021
Смееееех......, ама много смех!