„Най-оптимистичните сценарии за влизането ни в еврозоната сочат, че това може да се случи в началото на 2026 година. Освен по основните количествени параметри имаме работа и по стиковане по финансовите проблеми и вътрешната конвергенция”, заяви по NOVA NEWS икономистът Владимир Сиркаров.

„Приемането на еврото е политическо решение. Всичко, което се случва у нас се гледа и от нашите партньори от Европа”, уточни той.

„По линията на дефицита има въпросителни. Разчетите за Бюджет 2025 сочат, че трудно ще се постигне 3% дефицит”, каза икономистът. Той подчерта, че дори да изпълним всички изисквания не означавало автоматично влизане в еврозоната.

„Когато влезеш в даден съюз по свое желание, трябва партньорите да видят, че имаш прогнозируемост в действията и в развитието на икономиката, за да може тя да се интегрира възможно най-бързо”, коментира Сиркаров.

„В рамката Бюджет 2025 се вижда опит за удовлетворяване на всички желания, което е много трудно. В тази политическа ситуация това е разбираемо, но към края на годината ще има корекции и оптимизация”, подчерта той.

„Когато се прави бюджет, трябва да се прави сметка за приходите и разходите”, добави Сиркаров.

„Имам негативната прогноза, че тепърва ще се повишават данъците, което за нашата икономика ще е голяма грешка”, коментира икономистът.

„Еврозоната не трябва да е най-важната цел. Приемането на еврото е инструмент. Въпросът е, че трябва да го вземем в нашите ръце и да го използваме правилно”, каза той.