Русофилията в България не е по любов, тя е платена. Така обобщи съжденията си бившият външен министър на България Соломон Паси. Според него това го доказвал броят на българските студенти, които учат в чужбина - от това ставало ясно коя страна и цивилизационен модел обичаме. За да се обоснове, Паси направи сравнение със студентите в Русия, които са само 418, и тези в Европейския съюз, които са хиляди.

Соломон Паси счита, че България е терен на борба между руския шпионаж и Запада и това се знае много отдавна. Ръководителят на руския шпионаж у нас е руският посланик, а настоящият такъв е най-апокрифният, според определението на Паси, а неговата оценка е, че аферата "Русофили" е напълно реална, макар и показна - с датата, на която започна разследването, 9 септември, и с основния обвиняем, Николай Малинов, който е публична фигура и заради което Паси е песимист.

Соломон Паси косвено упрекна българските власти, които са могли да бъдат и по активни и категорични по отношение на действията на руския шпионаж в България, но това би могло да стане само "ако имаме дупе да се опълчим на руското разузнаване". Като пример и съвети Паси изброи - да изгоним няколко шпионина около аферата "Скрипал", декларацията на МВнР, която е изключително правилна и добре, да бъде последвана и от нова, която да се връчи на руския посланик, самият той може да бъде обявен за персона нон грата.

"Да, има в България на руски шпиони", категоричен беше Паси пред Нова тв, и обясни с цифри твърдението си: 68 са само в руското посолство, между 200 и 300 под пагон са извън посолството. Колко са останалите, обаче Паси заяви, че той не знае. Разликата между руските и американските шпиони в България е, че американските са акредитирани - те са дошли да работят официално в България и го правят като партньорски служби.