„Обикновено в такъв момент се говори за разбирателство, за намиране на мнозинства. Този път е различно. Днес е добрата дата да се каже. Преди да говорим за разбирателство и мнозинства, трябва да кажем дали вярваме и дали защитаваме фундамента на демокрацията в България”, заяви Кирил Петков.

„Слезли сме едно ниво надолу. Имаме ли възможност демокрацията в България да бъде защитена? Демократичния процес и подмяната на избора на хиляди български граждани трябва да бъде сложена преди всякакви други разговори”, каза Петков.

Коалицията ПП-ДБ събира новата си парламентарна си група, за да решат дали ще имат кандидатура за председател на НС.

Съпредседателят на ПП-ДБ излезе и с пост по повод 10 ноември.

"На 10 ноември 1989 вечерта България разбра, че диктаторът е отстранен от управлението на държавата и че тоталитарният режим приключва. Както един бивш британски премиер беше казал: "Денят на независимостта не е задължително денят, в който една държава става независима.", написа той в социалните мрежи.



Някои от тогавашните тоталитарни структури продължиха да действат само с козметични промени: службите за сигурност, прокуратурата и задкулисните криминални структури. Те продължават да пречат да завършим демократичните промени 35 години по-късно.

Благодарен съм на предишното поколение свободни българи, без които днес нямаше да сме част от Европейския съюз, нито да имаме свободни български компании,
конкурентни на световните пазари.

Истината обаче е, че свободата и демокрацията трябва да се бранят и нито за миг не бива да ги приемаме за даденост.
Аз не искам 35 години по-късно в България да говорим за няколко стотин хиляди купени и манипулирани гласове. Не искам вандали да нахлуват в Народния театър и да се опитват да налагат насилствена улична цензура.