"Положихме много усилия и за радост - колегите от Европейския банков орган разрешиха българският бизнес да ползва този мораториум и да отложим плащането на лихви или главници по кредитите в следващите месеци, докато трае пандемията".
Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на работно съвещание в Министерския съвет с членове на правителството, съобщиха от "Дондуков" 1.
Министърът на икономиката Лъчезар Борисов потвърдил, че това е важна и очаквана мярка от бизнеса.
Имате кръчма, която сега е затворена. Имате да взимате помощ... пари
"При предния път бизнесът разсрочи над 9 млрд. лв. свои кредити. Считам, че това е една от най-силните икономически мерки. Благодаря на колегите от БНБ, които бяха в комуникация с Европейския банков орган и се стигна до това решение. Към момента очакваме насоки съответните документи от Асоциацията на търговките банки, които да бъдат предоставени в БНБ за одобрение", заявил още министърът на икономиката.
Министърът на финансите Кирил Ананиев изтъкнал, че изключително много нараства доверието на световните и европейските финансови институции по отношение на България.
"Тази година се случиха няколко неща, които за нас са чест и гордост, че се постигнаха", отбелязал Ананиев и бил категоричен, че страната ни изпълнява ускорено всички мерки, поети като ангажимент, за да може по-бързо да се осъществи конвергенцията и да влезем в еврозоната.
Финансист №1 посочил още, че България прави най-добрата емисия на дълг за тази година.
Очакван ръст на лошите кредити. Ще удължат ли банковата ваканция?
"2 милиарда и 500 милиона взехме заем при най-ниските нива на обслужване на дълга и това се призна от всички международни финансови институции. Освен, че влязохме в ERM II, знаете, че станахме член и на Банковия съюз – това също е едно голямо признание за България. И не на последно място ние участваме редовно в заседанията на Еврогрупата. Нашето мнение се чува от държавите членки на еврозоната - на всяко едно заседание на Еврогрупата присъства и министърът на финансите на Република България", заявил още Ананиев.
От своя страна вицепремиерът Томислав Дончев напомнил, че тази подкрепата за бизсена е с европейски средства и добавил, че ще бъде осъществена чрез системата ИСУН, като целта е процедурата да бъде максимално олекотена и подкрепата да стигне бързо до компаниите, засегнати от ограничителните мерки заради пандемията.
Вицепремиерът напомнил още, и че чрез Европейския социален фонд се оказва подкрепа и за заетите.
"От началото на следващата година ще се продължи и с други мерки за активна подкрепа. Това не е причина ние да изоставяме основните си приоритети, ще продължим с инвестиционни мерки, които подпомагат компаниите да си подобряват материалната база, машинното оборудване. Още от началото на следващата година ще се въведат мерки в подкрепа на иновациите и авангардните научни изследвания", заявил още Дончев.