Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор. Техни вносители бяха „Продължаваме Промяната - Демократична България”, „Възраждане” и „Има такъв народ”. 

GlasNews припомня, че по-рано народните представители приеха всички от петте законопроекта за Избирателния кодекс.

Реформи в ИК, отпада хартиената бюлетина, ще има машинно броене и още

Днес парламентът работи с удължено работно време. 

С измененията се въвежда една допълнителна гаранция за съдийската независимост – двойни мнозинства при избора на председател на Върховния административен съд (ВАС) и Върховния касационен съд (ВКС). Така Надежда Йорданова мотивира предложението на ПП-ДБ. Тя допълни, че с промените се дава възможност, когато Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) избира председател на ВАС, в него да участва мнозинството от съдиите, избрани пряко от съдии.

По думите ѝ другата група изменения са свързани с избора на главен прокурор и целят да въведат повече прозрачност и обосновано вземане на решение от Пленума на ВСС. Една от тези мерки е ВСС във вътрешните си правила при избор на нов главен прокурор да въведе изискването за минимално съдържание на концепцията, която трябва да представят кандидатите. По този начин ще се постигне съпоставимост на кандидатите и те ще могат по минимален брой въпроси да направят своите изложения.

Йорданова обясни, че се попълва и законодателна празнота, с която, когато президентът откаже да назначи предложения за главен прокурор, Пленумът на ВСС трябва да изчака поне два месеца преди отново да разгледа това предложение. По думите ѝ Конституцията мълчи по този въпрос и затова е необходима законодателна уредба, която да предвиди минимален срок за допълнително обсъждане на върнатата кандидатура. Друга съществена промяна, която Йорданова отбеляза е, че временно изпълняващ длъжността не може да се кандидатира за същата длъжност. С измененията, предлагани от ПП-ДБ, се предвижда и прекратяване на процедурите за председател на главен прокурор и председател на ВАС, предаде БТА.

Според "Възраждане", техният законопроект напълно отговоря на очакванията за същинска съдебна реформа.

Цвета Рангелова посочи, че с първата група предложения се дава възможност страни по висящи производства да сезират Инспектората към ВСС срещу актове на действия или бездействия на органи на съдебната власт. С друга част от предложенията се постига повече публичност в дейността на магистратите, включително и по отношение на имотното им състояние, както на самите магистрати, така и на лицата, с които те се намират във фактическо съжителстване на семейни начала.

Рангелова посочи, че другите предложения са породени от двете процедури, които стартираха през есента на миналата година - за избор на главен прокурор и на председател на ВАС. "Смятаме, че законодателят трябва да се намеси в този случай. Това е опит да се възстанови балансът в обществото и да се върне доверието в съдебната система. Кадровият орган на съдебната система е силно политизиран", посочи Рангелова, с което мотивира предложението им Пленум на ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на ВАС.

От „Има такъв народ“ вярват, че текстът предлага стъпки за ефективна реформа в съдебната власт като предвижда структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, предвижда още ограничаване на правомощията на главния прокурор, гарантиране на броя заместници на главния прокурор, както и прекратяване на възможността за командироване на магистрати за незаети длъжности.