„Държавният глава Румен Радев нееднократно е заявявал, че анексирането на Крим е в нарушение на международното право. Това е ясно изразена позиция на Република България във всички международни организации”. Това се казва в позиция на Президентството.
„От юридическа гледна точка Крим принадлежи на Украйна и страната ни е заявила многократно подкрепата си за нейния суверенитет и териториална цялост. Същевременно, както президентът Румен Радев подчерта в предизборния дебат, „в момента“ Крим се контролира от Русия и е повече от ясно, че този проблем не може да се реши по силов път. Неведнъж, както и на дебата, държавният глава е изразявал загриженост от това фактическо положение, което води до напрежение в международните отношения и особено в Черноморския регион, който има пряко отношение към сигурността на България и нейните съюзници”, допълват от институцията на държавния глава.
US посолството се сопна на Радев: Загрижени сме от изказванията му за Крим!
„Президентът многократно е споделял опасения от възможна ескалация на напрежение в региона и по специално в Източна Украйна и е призовавал за предприемане на адекватни мерки за укрепване на доверието и диалога, които да доведат до намаляване на конфронтацията и създаване на предпоставки за намиране на мирно решение на конфликта”.
Припомняме, че по-рано днес от мисията на САЩ разпространиха позиция за думите на Радев по време на дебата му с Герджиков, относно статута на Крим.
САЩ са дълбоко загрижени от неотдавнашните изявления на президента на Република България Румен Радев, в които той определя Крим като "руски". Това се казва в изявление на американското посолство в България, изпратено до медиите.
"Всички ние, в това число и България, декларирахме на Срещата на върха по Кримската платформа през август, че Крим е неотделима част от Украйна и че ние не признаваме и няма да признаем руските опити да легитимират незаконното завземане и окупацията на полуострова. През последните няколко дни ние изразихме нашето дълбоко безпокойство пред българските власти, както във Вашингтон, така и в София", се казва още в изявлението.
Прочетете още
- 17:45 Кметът на Пловдив: Безплатният транспорт ще обхване над 20 000 ученици ВИДЕО
- 10:00 Първите симптоми на диабет, които често се подценяват ВИДЕО
- 17:00 Искам истината да излезе наяве: внучка търси свидетели след тежък инцидент с баба ѝ
- 17:29 Разузнаването прихвана сигнал: Иран е активирал групи за убийства по целия свят