„При много фрагментиран парламент – от 9 партии, коалиция няма да може да се направи с по-малко от 4 партии. С 3 партии ще може, ако влязат по-малко – 7-8 партии”, това е прогнозата на политолога от "Тренд" - Димитър Ганев.

България избра парламента си: кои партии влизат и коя е първа?

В ефира на NOVA Харалан Александров, Димитър Ганев, Кристиян Шкварек, Светослав Маринов и Димитър Аврамов коментираха дали ще има редовно и стабилно правителство в 51-ия парламент на България.

„При по-фрагментиран парламент корупционната мотивация за съставяне на правителство нараства”, заяви политологът Димитър Аврамов. „Защото и без това в българската политическа система няма конкуренция на смислени идеи, повече играчи на сцената означава по-прагматични подходи. Говоря за участие във властта на всяка цена”, каза Аврамов.  

„Години наред партиите бяха обвинявани, че са жадни за власт и са готови на всякакви коалиции. Тази песен свърши. Последните години виждаме обратното – нежелание да се участва. Нежеланието, защото не искат да плащат политическата цена – да губят избиратели. Дебата за формулата на правителството започна по време на кампанията. Една партия излезе с идеята за неполитическо правителство, още една партия се присъедини, друга отказа да критикува тази идея. Има готовност да се обсъди тази формула, но първо победителят трябва да я обяви”, заяви Светослав Маринов. „Практиката при такива кабинети е, че мнозинството от време на време има различен състав”, добави той.

„Според мен това е последният влак за системните партии и отидем осми път на избори. Тогава осмите-деветите ще бъдат само по-големи”, заяви Кристиян Шкварек. „Задълбочава се тенденцията антисистемните, антилибералните, антиглобалистките формации да набъбват”, добави той.

„Една от водещите мотивации е да се саботира управлението, например чрез преговори и поставяне на неприемливи условия”, коментира Харалан Александров. Той каза, че не очаква от тези партии по-различно поведение. „Напускането на тази позиция е риск за тях да изгубят идентичност”, допълни той.

„Преди 3 години „Възраждане” влезе в НС с 4,9%, сега стоят стабилно на 13-14%. Влизат две нови формации. Не е ли очевидно, че има тенденция, изключително близка на тази, която се включва в Европа – да набъбва процентът на формации и политици, които са антиглобалистични, антилиберални. Тази тенденция ще се задълбочи на следващите избори”, коментира Кристиан Шкварек. Според него ако не се стигне до правителство, при следващи избори ще влязат още формации и ще увеличат процента си.

„Това, което виждаме, за мен изяснява, кой трябва да поеме отговорност за съставяне на правителство – това са ГЕРБ и ПП-ДБ. Трябва да се прояви уважение към избирателите. ПП-ДБ трябва да участват в преговори с ГЕРБ и да приемат, че правителство трябва да се направи още с първия мандат. Трябва да приемат, че този процес трябва да бъде воден от ГЕРБ, трябва да дадат инициативата на ГЕРБ. А ГЕРБ не трябва да натрапва своя партиен кандидат за премиер, особено Бойко Борисов”, коментира Светослав Малинов. Той напомни, че ако ГЕРБ тръгнат натам, трябва да се привлече и трети партньор, а може би и четвърти партньор. „Трябва да се уважават и избирателите на ИТН, които искат надпартиен кабинет”, каза Малинов.

„Тези две партии, за които говорим, няколко пъти се опитваха да правят нещо общо. Успяха само да направят г-н Пеевски значима политическа фигура, в резултат, на което ДПС се разцепи и сега той има по-голямото ДПС. Наистина ли някой си прави илюзии, че без ДПС на г-н Пеевски е възможно да има правителство”, коментира Димитър Аврамов

„Това, което се вижда от резултатите, е, че на втори поредни избори, „Възраждане” не качва. Като че ли е стигнало потенциала си. Алтернативите не са точно в полето на „Възраждане”. Евелин Михайлов и „Величие” нямат такова отношение към ЕС и НАТО. При Радостин Василев има история в ИТН и ПП-ДБ, това не са антиевропейски и антинатовски партии. Голямата политическа алтернатива в България, за която има огромно пространство, не е антиевропейска и анти НАТО-вска”, коментира Димитър Ганев. По думите му по-скоро тази алтернатива засяга темите „миграция”, „Зелена сделка” и „войната в Украйна”.

„Първата заявка на ПП-ДБ е, че ще саботират възможността за евроатлантическо правителство”, заяви Харалан Александров.

„Маргинализира се либералното. Набъбва националистическия вот навсякъде”, коментира още той.