Знакови за БСП лица изпадат от новия състав на Националния съвет на БСП след вота на делегатите на 50-ия юбилеен конгрес.
Това се случи след дълга нощ на гласуване и още по-дълго броене на бюлетини тази сутрин. 692-ма се бориха за 113 места.
Комисията все още не е обявила резултатите, но по предварителни данни извън пленума остават президентът на ПЕС Сергей Станишев, Георги Пирински, Ангел Найденов, Атанас Мерджанов, Валери Жаблянов, Георги Божинов, Димитър Дъбов, Катя Николова, Велислава Дърева, както и други известни лица от Столетницата.
Вчера самоотвод от пленума си направи бившият лидер Михаил Миков.
В Националния съвет обаче влизат досегашния заместник на Нинова Кирил Добрев, който бе неин основен конкурент на лидерския вот. Както и другата заместничка на Нинова - Деница Златева.
Младежите пък бяха с отделна листа - 114 души се бориха за 37 места в младежката квота в Националния съвет.
Новият червен пленум ще е от 185 души. 32-ма от членовете му са делегирани представители на областните структури. По право влизат лидерите на Младежкото обединение, на жените и на ветераните.
Всъщност именно попълването на Националния съвет беше голямата битка на този конгрес, защото с нея се сложи точката на битката на Корнелия Нинова с вътрешната опозиция. Лидерката успя да се наложи и да вкара повече свои хора в бъдещия червен пленум и така си осигури подкрепа и комфорт при вземането на решения. А гласът на опозиционерите вече ще се чува все по-слабо, коментиран анализатори пред "24 часа".
През 4-те години на първия й мандат Нинова неведнъж се оплака, че не може да работи с този състав на Националния съвет. Той я бламира в решението да изхвърли президента на ПЕС Сергей Станишев от листата за евроизборите. А наскоро, след старта на кампанията за лидер и нарастване на напрежението между Нинова и заместника й Кирил Добрев, който бе неин основен опонент, лидерката бе бламирана в някои важни решения.
Всъщност Националният съвет е органът, който взима важните решения в БСП в периода между заседанията на конгреса и определя политическата дейност на партията. Сред които утвърждаването на водачите на листи за парламентарните избори, кандидатите за президент и вице, и всички останали номинации, които соцпартията прави за държавни постове. Пленумът се взема и решението за участие в изпълнителната власт. По устав той заседава не по-малко от веднъж на два месеца.