Поне 1 086 720 лв. на месец ще се пестят от бюджета на парламента, ако основната заплата на депутатите стане 1400 лв., показва справка на "24 часа".
От февруари депутатите вземат 4884 лв. основна заплата месечно. Тя се преизчислява на всеки три месеца спрямо средната за страната и се равнява на три пъти колкото нея.
За членството си в комисия, като традиционно всеки депутат е в две, обаче се получават допълнителни 15% от основното възнаграждение. Така редови депутат, членуващ в две комисии, месечно получава 6348 лв.
В петък шефката на парламентарната група на "Изправи се! Мутри вън!" Мая Манолова обяви, че внася промени в правилника на парламента, с които заплатата да стане 1400 лв. Ако предложението й се приеме, то месечната заплата на редови депутат с добавката за членство в комисия би станала 1820 лв.
Същото предложение Манолова щяла да внесе и за възнагражденията на министрите, зам.-министрите, директорите на дирекции, както и всички висши публични длъжности, но не е ясно какво намаление се предлага за тях.
Манолова мотивира предложението си с факта, че около тази сума е средната работна заплата за страната.
Новият, много по-нисък размер на депутатската заплата бе предложен от нея в дебата дали депутатите си отварят вратичка за 10 000 лв. месечно възнаграждение, давайки си възможност да получават до 25% от заплатата си като бонус за извънредна работа.
Такива бонуси са съществували и досега, но без ограничение в максималния им размер.
"Замразяване на работните заплати на народните представители не е достатъчно, когато хората живеят с 24 лв. на ден, затова предлагаме намаление. Една средна работна заплата е абсолютно реалистичен размер на заплатата. Голяма част от българите успяват да живеят с тези пари, дори и с по-малко, следователно и народните представители могат", заяви Манолова в петък от парламентарната трибуна като поанта на разразилия се популистки спор между народните представители. Тя щяла да насочи спестеното към лични асистенти за инвалиди.
Искат замразяване на депутатските възнаграждения
Преди нея от БСП обявиха вечното си предложение за замразяване на заплатите на депутатите. В момента те са вързани към размера на средната работна заплата и се променят на всеки три месеца, като е възможно както нарастване, така и намаление.
Депутатската е равна на три средни месечни работни заплати в обществения сектор. А от нейния размер се определят и възнагражденията на министрите и президента.
"Искаме и премахване на сегашния механизъм заплатите да се актуализират на всеки 3 месеца", обяви депутатът от БСП и зам.-шеф на парламента Кристиан Вигенин.
Скандалът колко пари да получават народните представители бе заложен още в четвъртък, когато заседава временната комисия за приемането на нов парламентарен правилник. "Демократична България" прокараха предложение, според което за извънредна работа, възложена с решение на парламента, народните представители могат да получават бонус до 25% от размера на основната си заплата.
Такива бонуси, но без ограничение в максималния им размер, има и в правилника на 44-ото народно събрание.
Часове след заседанието на комисията се появи информация как депутатите си гласуват заплати от по 10 хил. лв. А в петък сутринта тезата бе подхваната и от премиера в оставка Бойко Борисов.
"Видях как се метнаха веднага на депутатските мерцедеси, за които говорят, че ще слизат от тях. Видях, че първите решения бяха да си направят заплатите над 10 000 лева", заяви той, докато обсъждаше с номинирания за министър-председател Даниел Митов връщането на мандата на президента Радев.
"Никога по този ред не са получавани не 25% отгоре, а и 1 ст. Това го заявявам категорично. Който твърди, че заплатите на народните представители са увеличени с 25%, лъже безогледно", настоя Хасан Адемов от ДПС. В момента той е народният представител с най-дългогодишен опит в парламента.
"Никога не сме получавали такива допълнителни средства, така че няма какво да коментираме по този въпрос", настоя и Тома Биков от ГЕРБ.
Идеята за налагане на лимит на извънредните бонуси за "реализиране на приоритетни за страната задачи" обаче бе защитена от "Има такъв народ" на Слави Трифонов.
"Абсурдно е да има нещо, което да няма горна граница", коментира зам.-шефката на депутатите на Трифонов Виктория Василева.
В крайна сметка обаче предложението за бонусите бе прието. И всякакви отмени на допълнителните възнаграждения, замразяване на заплати или намаляването им остават за редовния правилник, който тепърва ще се пише, стана ясно в края на миналата седмица.
11 12:05, 26.04.2021
Vyrrr mos