ГЕРБ си връща първото място със сериозна преднина пред конкурента за второто място - ИТН. Голяма част от българите смятат, че "Има такъв народ" носи най-голяма отговорност, че не се състави кабинет, докато нНовата формация около Кирил Петков и Асен Василев набира 9% подкрепа от гласуващите. Това показва национално представително проучване на Изследователски център "Тренд" по поръчка на "24 часа".

Изследването през септември регистрира рекордно ниска, за последните няколко години, оценка за работата на парламента. Само 12% от всички интервюирани имат положително мнение за дейността на последното Народно събрание, докато 77% дават отрицателна оценка.

Отчита се и лека ерозия в подкрепата спрямо служебното правителство и президента. 35% оценяват положително работата на кабинета, докато 44% са на обратното мнение. Положителната оценка е с 5% по-ниска от предходния месец.

Работата на президентската институция е оценена положително от 46%, докато 35% дават отрицателна оценка.

Дебатът за отговорността за провала при съставяне на редовно правителство се превърна в основен в последните седмици. По тази причина "Тренд" решава да тества общественото възприятие за това кой е отговорен за неуспеха.

Резултатите: 43% от всички интервюирани са на мнение, че именно "Има такъв народ" носи най-голяма отговорност за това, че не се състави кабинет, като опцията събира в пъти повече посочвания от останалите – ГЕРБ (11%), Демократична България (8%), БСП (5%), Изправи се! Ние идваме! (3%) и ДПС (1%).

От "Тренд" уточняват: Теренът на проучването е осъществен в момент, в който политическият проект на Кирил Петков и Асен Василев не беше обявен официално, но имаше ясни знаци в посока на неговата реализация.

Моментната електорална снимка сред деклариращите, че ще гласуват на предстоящите избори, сочи отчетливо лидерско място на ГЕРБ с 24.4%.

По-надолу могат да се очертаят най-общо три групи формации според тяхната електорална тежест.

Първата група е тази на "Има такъв народ" (17.5%) и БСП (16.6%) подкрепа.

Като втора група се очертават ДПС (9.3%), формация около Петков и Василев (9.1%) и Демократична България (8.5%).

В трета група, която остава под парламентарната бариера, но с резултат над 1% се включват "Изправи се! Ние идваме" (3.8%), "Възраждане" (2.9%) и ВМРО (2.2%).

53% от всички интервюирани декларират, че ще упражнят правото си на глас на предстоящите парламентарни избори.