Не България, а Северна Македония отказва правото на самоопределение на гражданите си. Това е заключението на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева в интервю за германския национален ежедневник Die Welt.
Тя определя като неточни твърдения, че отказваме на македонците правото на самоопределение.
"Но страните не признават езици или нации, а само други държави", казва тя. По думите й всяка нация има право на самоопределение.
Външно излезе с позиция по ветото ни за Северна Македония
"Не съм съгласна с твърдението, че им отказваме (на македонците) това самоопределение. Това не е вярно. Но това се казва отново и отново, може би с цел да се изобрази България като държава, която е от – не знам кой век. Звучи ужасно, разбира се - държава, която отказва на друга държава правото на самоопределение. Но е точно обратното", казва още вицепремиерът.
Захариева изтъква още, че през последните 10 г. 88 450 северномакедонци са получили българско гражданство въз основа на произхода си.
"Те са български и европейски граждани. Те също имат право на самоопределение. Но всеки, който днес се определя като гражданин с български корени в Република Северна Македония, продължава да бъде дискриминиран. Само преди три седмици някои групи публикуваха лични данни и адреси на такива хора, а в някои случаи дори бяха заплашени да ги обесят", разказва Захариева, като най-често подобни инциденти се случвали в интернет и социални мрежи.
Јас сум Македонец… изцепи се Заев от Facebooka и пак подхвана езика
"Бихте ли приели, ако съвременните германците днес все още биват наричани фашисти в учебници по история?", пита Захариева интервюиращия с оглед искането на София да се премахне определението "български фашистки окупатори" от учебниците по история в югозападната ни съседка.
Външният ни министър настоява, че България е и остава един от най-силните поддръжници на процеса на разширяване, включително с Република Северна Македония.
"Аз наистина желая конструктивни и сериозни разговори между нас. Омразата трябва да престане. Между 1 септември и 20 ноември ние преброихме 14 699 негативни публикации за България в техните медии и само четири неутрални. За разлика от това в България през същия период имаше 450 положителни публикации за Република Северна Македония в медиите", пресмята тя пред Die Welt.