Министерството на отбраната отказва да предостави на община Добрич бившето военно летище в града заради "усложнената международна обстановка", заради която то може да се ползва за цели, свързани с отбраната и сигурността на страната и поне през 2023 г. военното ведомство не предвижда да летището да се превърне в имот с отпаднала необходимост и да бъде даряван или продаван.

Това изтъква министърът на отбраната Тодор Тагарев в отговор на писмен въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев какви са намеренията на Министерството на отбраната към въпросния обект. 

Добричката община иска да развива на бившето военно летище интермодален терминал. Според новия устройствен план на града то трябва да стане логистичен център с транспортно-складови площи при възможност за обслужване на три вида транспорт - автомобилен, железопътен и въздушен, отбелязва Мирчев във въпроса си.

"Динамиката на процесите в световен мащаб показва, че политиката в областта на военната и освободената инфраструктура изисква стратегически подход, поради което и визията за летището ще се определи, съобразно необходимостта от провеждането на различни политики, от ангажираността на България с проблемите на международното сигурност и стабилност и с усилията на НАТО в тази насока", отговаря Тагарев на Мирчев.

Бившето военно летище се състои от няколко поземлени имота, включително пистата за излитане и кацане и пътеките за рулиране.

Мащабният проект за интермодален терминал е възможно да доведе до развитие на икономиката и разкриване на нови работни места, тъй като е в близост до жп линия, до пътищата за Варна и Варненското пристанище, отбелязва още депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България".