Сръбският президент Александър Вучич съобщи, че по време на срещата си с българския премиер Кирил Петков в Белград са разговаряли основно за енергийното сътрудничество.
„Двамата разговаряхме за укрепване на енергийното сътрудничество между Сърбия и България. Обсъдихме икономически въпроси от взаимен интерес“, каза Вучич след приключването на срещата.
Според сръбския президент газопроводът „Балкански поток“ е от съществено значение за сътрудничеството и развитието в региона. Той смята, че началото на газовия интерконектор край Цариброд ще гарантира снабдяването с газ и ще диверсифицира източниците на доставка.
Кирил Петков е на посещение в Сърбия по покана на колегата му Ана Бърнабич.
Във водената от премиера Петков делегация са началникът на политическия му кабинет Лена Бориславова, министърът на енергетиката Александър Николов и заместник-министърът на външните работи Васил Георгиев.
По-късно той се срещна и с Бърнабич.
"Трябва да обединим обемите на потребление на газ в целия регион, за да можем заедно да преговаряме за по-ниски цени. Едно е България да иска 3 млрд. куб. м., Сърбия да купи 6 млрд. куб. м., а заедно да купим общо количество с максимална диверсификация". Това увеличава енергийната ни независимост. Това каза на брифинг българският министър-председател Кирил Петков след срещата му със сръбския му колега.
„Газовата ни свързаност ще бъде огромен приоритет. Гръцката връзка е много важна за България, а чрез връзката със Сърбия ще имате възможност да получавате втечнен газ и азерски газ”, добави Петков. Има потенциал да направим единен пазар за търговия на газ, добави министър-председателят, предава Нова тв.
Премиерът Кирил Петков подчерта, че европейската интеграция на Сърбия също е от огромен приоритет за България. Той заяви, че Белград има в наше лице един подкрепящ партньор, който ще бъде много конструктивен и помагащ при отварянето на нови преговорни глави от Сърбия, за което Бърнабич помоли.
„Ще работим заедно и искам да благодаря, защото Сърбия беше една от първите страни, в които направихте посещение, след като станахте премиер. Визитата Ви тук и тази в Северна Македония показва, че искате да насочите вниманието към Западните Балкани. Показахте изключителна посветеност на решаването на нашите проблеми”, каза сръбският министър-председател.
„Организираме специализиран бизнес форум между Сърбия и България през септември. Той ще бъде или в Пирот, или в Димитровград с участието на делегации и от двете страни. Това е нещо, за което говорихме днес, и което трябва да доразработим”, обяви Бърнабич и допълнни, че въпреки пандемията от коронавирус, пред изминалата 2021 г. България и Сърбия са имали рекордно ниво на търговия една с друга.
Фокусът на разговорите е бил върху темите за европейската интеграция на Сърбия и региона на Западните Балкани, двустранните отношения, енергийното сътрудничество, инфраструктурата и икономически въпроси от взаимен интерес.