Отличен полицай или виновник? Защо последната мисия на Павлин Винчев приключи с дисциплинарно уволнение? И защо след 23 години работа в МВР, никой от ръководството на плевенската полиция не пожела да изслуша неговите показания за случилото се? Как се стига до стрелба? И кога лоялността не стига? Всичко по случая можете да гледате във видеото:

 В автомобила, който ви показваме във видеото се возят четирима младежи. От кадрите се вижда, че той е изцяло затъмнен и никой освен тях не би могъл да знае точният брой на пътниците.

 

Случката е от началото на юни миналата година. Вижда се и друг автомобил, в който се возят полицаи. Те са били цивилни с автомобил без обозначение, защото са имали специална задача с цел установяване на лица, извършили тежки криминални престъпления.  Както стана ясно полицейският автомобил е бил притискан от затъмненият автомобил с бургаска регистрация, в продължение на над 2 км. Той  се е движил плътно зад полицаите, пресветвал му е с къси и дълги светлини и е използвал клаксон, както и преди да бъде спрян от тях.

 

Ситуацията ясно се вижда от кадрите. Само че, в показанията си шофьора на затъмнения автомобил посочва, че не се е подчинил на полицейска заповед, защото от цивилна кола, която ги е притискала, се показали мъже от прозорците, които казали „Спри да се разберем!“, без да се легитимират, че са полицаи. Шофьорът решил да не спира, и последвал изстрел в задната част на автомобила му, при което е пострадал  негов приятел-Стефан Диков. Шофьорът твърди, че мъжете, за които по-късно разбрал, че са полицаи, не са слизали от автомобила. Кадрите с които разполагаме, обаче напълно противоречат на тези показания. Ясно се вижда, че полицаите слизат от автомобила, след като са дали знак на младежите да отбият.

 

Слизат трима мъже и следват два изстрела-един предупредителен и един в дясната част на бягащия автомобил. Това са служители на ГД „Национална полиция“ и „Криминална полиция“ при ОД-МВР Плевен. Че полицаите се легитимират го доказват кадрите, потвърждава го и наблюдаващият случая прокурор Велислава Патаринска от Районна прокуратура – Плевен.

„Полицейският служител, който се намира до водача, излиза от автомобила, легитимира се със служебната си значка и карта и изговаря съответните думи, които следва да бъдат казани при такъв вид проверка, а именно: „Полиция! Отбийте в дясно!“ Като посочва и с ръка мястото, на което да се случи това. Той се легитимира. Така както изисква закона за МВР. Още преди полицейският служител, който разпорежда проверката да стигне до автомобила, същият рязко потегля с висока скорост и тръгва направо посока пак същия бул. „Христо Ботев.“

В този момент водачът на полицейския автомобил произвежда първия си изстрел. Автомобилът не спира и последва втори такъв.“, обясни прокурор Патаринска.

Полицейският автомобил е управляван от Павлин Винчев.

 

„Не съм гасил нашия автомобил, слезнах от автомобила, докато бях пред фаровете, реално колегата беше в средното платно, автомобилът беше вече в крайно дясно. В същия момент автомобила се изфорсира, изскочи черен дим и потегли с невероятно висока скорост. Не ми за първи път да виждам как автомобил помита хора или се обръща и тръгва срещу полицаите, които го спират за проверка. Извадих оръжието, стрелях един път в безопасна посока и един път по направление на автомобила, като се бях прицелил в задна дясна гума. След което прибрах оръжието, автомобила мина през цялото кръстовище. И продължи. Върнахме се по най-бързия начин в нашия автомобил и го последвахме.“, разказва Винчев. Цялото интервю с него можете да видите тук:

Последната мисия: Отличен полицай или виновник? ВИДЕО

Пред медиите и в показанията си обаче, младежите отричат да са чули предупредителен изстрел.  Записът обаче, с който разполагаме доказва, че изстрелите са два. Вторият изстрел ранява един от пътниците-Стефан Диков. Той отказа да застане пред камерата ни. Няколко дни след случилото се родителите на младежите дават брифинг в БТА-Плевен, възмутени от поведението на полицейските служители, в частност това на Винчев. Бащата на простреляното момче иска най-строго наказание за него.

„Аз съм Георги Диков, тук съм освен като баща на сина ми, така и като гражданин, който иска гласът му да бъде чут. Благодаря за дадената ми възможност да застана пред вас и най-вече да осветя това, което до момента не е казано. Както се вижда, аз не съм сам. Тук до мен са родителите на другите момчета, които ме подкрепят от деня на случката. В продължение на няколко дни в медиите се въртяха различни версии и обяснения за това какво се е случило в нощта срещу 6-ти юни. Чух стряскащи за мен факти за това, че младежите са били от контингента, известни на полицията и с регистрации. Това категорично не е вярно. Нито един от младежите пътували в автомобилът няма регистрация в полицията, нито има нарушение. Касае се за група младежи, които са студенти или кандидат студенти, завършили средното си образование с отлични дипломи. Реално, това е бъдещето на България.“, казва на брифинг пред медиите Георги Диков, баща на пострадалия Стефан.

Разполагаме със справки  от които става ясно, че шофьорът и пострадалият Стефан  са с над 30 административни нарушения по Закона за движение по пътищата, включително и за опасно шофиране. Според наши източници младежите са известни в Плевен с тунингованите си автомобили, с които редовно дрифтят и правят гонки в района на Панорамата и парк „Кайлъка“. Срещнахме се с младеж, участвал в тези гонки.

„Ако те са си карали като нормални хора, нямаше да стане така. По принцип пушим една нова синтетична дрога, която се нарича CBD. Пушим я, защото не показва на драйверите. Спират ни полицаите, правят ни тест. Видимо сме под въздействие на нещо, но не показва на теста. И предполагам, че вечерта сигурно за това се е случило това нещо и са натискали тия полицаи. Те просто са искали това да си го направят като на майтап. Но този път са объркали хората просто, не са знаели, че това са полицаи.“, разказа младеж от Плевен, на който крием самоличността.

„Със сигурност ако знаех, че на задната седалка има още момчета, нямаше да стрелям по задната гумена автомобила. И другото, което е, ако знаех, че съм с личното оръжие, а не със служебното, също нямаше да стрелям по автомобила, и като стреляйки по автомобила бях спокоен и с мисълта, че съм с стоп патрони,  които на тази дистанция и въобще като цяло не могат да проникнат вътре в автомобила и да нарaнят когато и да било. Правен е следствен експеримент,  правен е по достъпното производство. Значи аз съм 1.94 м висок,  кастата ни е 1.40 м, като оръжията, които ползвам, стоят на втория рафт. В смисъл,  когато бъркам за оръжията, не ги гледам. Те не са ни и на нивото на гърдите, те са ниско.  Просто в бързината бъркам с дясната ръка, вземам белезници, вземам фенерче, вземам оръжието и го слагам на кръста. Не съм взел правилното оръжие…“, допълни Винчев.

Той е обвинен за нанасяне на средна телесна повреда.

„Изстрелите са били с бойни патрони, а не със стоп патрони. На следващия ден след инцидента полицейският служител е привлечен като обвиняем за нанасяне на средна телесна повреда при и по повод изпълнение на служебните си задължения. Като средната телесна повреда се изразява в проникване в коремната кухина и временно, т.е. и разстройство на здравето временно  опасно за живота, така че и към настоящия момент той е с това обвинение.“, обясни прокурор Патаринска.

Дисциплинарното уволнение на Павлин Винчев идва преди да е приключило досъдебното производство, образувано от  Районна прокуратура -Плевен. В негова защита е направена подписка, под която са се подписали 400 полицейски служители.

„Случаят Винчев е един резултат. Резултат от функционирането на системата към момента, като се започне от действията, които е извършил злополучната нощ и се стигне до уволнението на същия. Когато работи служител нощно време са много факторите, които му влияят. Има една максима, която не знам защо се забравя: „Кой не греши, само този, който не работи". Неговия случай е показателен, че назад във времето, каквито и добри резултати да даваш, колкото и дългогодишен и опитен служител си, в един момент тези резултати, които се постигат, нямат никакво значение. Допуска грешка и министерството, системата по лесен начин се освобождава от такъв служител. Някой прави грешка, реакцията на министерството да бъдат по най-безобразен начин наказвани, репресирани.Да, трябва да си понесе отговорността за грешката. Но в неговия случай за нас дисциплинарното наказание, което му е наложено, е прекомерно.“, каза Димитър Хайтов, който е член на УС на  СМВР.

„Факт е, че от 6 юни 2024-та  до настоящия момент хора, които трябваше да ме питат: „Ей, господин полицай, разкажи ми какво се случи тази нощ, за да знам…“ Тези определени хора не го направиха. Те се вслушаха само и единствено във виковете и даже бих казал в лъжите на тези деца, но не и в дългогодишен служител. Аз не стрелям за първи път. Аз имам и други стрелби преди това, но за другите стрелби имам награди.“, каза по-рано Винчев.

„Той за мен е осъден без съд, защото това да го изгонят от МВР, при положение, че назад във времето е проявил такъв професионализъм, себеотдайност към службата  да се освободиш от такъв служител за мене е необяснимо.  С тези негови умения, ако мине от другата страна на барикадата, кой печели? Не знам дали сте запознати в момента той какво работи, след като е изгонен от системата. Той е шофьор на линейка. Той избра пряко пак да помага на хората като шофьори на линейки за хиляда лева заплата и той стана шофьор на линейка. Хуманна професия. Той може ли да вземе личното си решение и да мине от другата страна и да почне да съдейства или да извършва престъпна дейност? И там възнагражденията на месец нямат да са хиляда лева. Аз съм убеден, че този служител това никога няма да го направи поради тези качества, които притежава.  и за такива служители МВР да се освобождава е така с лека ръка за нас е ненормално, първо. Второ, обществото не трябва да го допуска, защото в едно такова уволнение на такъв служител никой не печели.  Факт. Косвено се оказва, че всички губят.“, допълни Хайтов.

Уволнението на Павлин Винчев поставя под въпрос не само неговата кариера и достойнство, но и ефективността на системата, която претендира, че защитава обществения ред и безопасност. Без отговор, остават и въпосите: Кой губи, когато ценни кадри биват отстранени без справедлив процес и без да им бъде дадена възможност да защитят своите действия? Когато показанията им остават нечути?