Полицията и прокуратурата влязоха в общинската болница във Велинград и започна проверка срещу управителя д-р Жеко Чешмеджиев за източване на здравната каса чрез фалшиви сертификати. Образувано е досъдебно производство. По наша информация става въпрос за злоупотреби в особено големи размери. Нещо повече. След разследване на Glas.bg започна и проверка за това как можеш да си купиш болничен и как се настаняват фиктивни пациенти?
От няколко седмици Икономическа полиция в Пазарджик проверява лечебното заведение, а в медиите тече скандал за това как управителят д-р Жеко Чешмеджиев е в схема за източване на пари от НЗОК.
Документите, които показваме във видеото, са удостоверения и сертификати за завършени курсове за професионална квалификация на д-р Жеко Чешмеджиев - управител на общинската велинградска болница, и на още двама лекари - д-р Мустафа Фарук и д-р Иванка Русева.
Показваме ви удостоверение на д-р Чешмеджиев от Пловдивския Медицински университет за завършен курс по „Остеоденситометрия“ в катедрата по „Образна диагностика“. Истинско ли е ?
„Оказа се, че удостоверение или сертификат по тази тема в катедрата по образна диагностика на това лице не се откри. Няма налична документация, която да удостовери, че лицето е участвало в такъв курс или индивидуално обучение към онзи момент… Нито в катедрата по „Образна диагностика“, нито в отдела за след дипломно обучение… Такъв курс е бил проведен през май месец 2017 година в катедрата по образна диагностика, но участниците са други, обясни професор д-р Мариана Мурджева, ректор на МУ Пловдив.
Прави впечатление, че удостоверението е на бланка, която иначе от университета използват за сертификат.
От документите става ясно също, че доктор Чешмеджиев, който по образование е ортопед, през 2009 г. е завършил професионален курс по „Ортопедия и Травматология“ и е придобил правопособност по “Сухожилни пластики и мускулни транспозиции и хирургия на ръката“ в МУ София. Три години по късно отново в същия университет е получил квалификация по „Артроскопия“.
От Медицинския университет в София не смятат така обаче. В отговора на ректора на университета ясно е посочено, че д-р Чешмеджиев е преминал индивидуални обучения за повишаване на квалификацията, но годините и датите са други, както и самите специалности. Още повече, че свидетелството от 2009 г. е под номер, на който отговаря друг човек. Освен това от ръководството на университета изрично подчертават, че „проведените обучения не дават професионална квалификация за високоспециализирана дейност в медицината“.
От отговора на ректора на МУ В София разбираме още, че сертификати не са издавани и на двамата лекари – д-р Фарук и д-р Русева.
Къде е трябвало да послужат тези удостоверения? Според разследващите - за различни клинични пътеки за източване на НЗОК.
„Значи моите удостоверения, аз съм бил на много курсове, по специалност съм ортопед. Бил съм в Горна Баня, при професор Милев съм изкарвал, при д-р Мазнеков още навремето. Бил съм в Пловдив при професор Ставрев, имам много документи и най-различни курсове…“, обяснява Д-р Жеко Чешмеджиев – управител на МБАЛ Велинград.
Всъщност до разплитане на това дали са истински или не документите, се стига след като д-р Осман Фарук, след 8-годишна работа като педиатър в общинската болница, решава да напусне. Кандидатства за работа в друга болница и така разбира, че има удостоверение за следдипломна квалификация по „Неонаталогия“. Според МУ в София документът също не е издаван при тях.
„В момента, в който напуснах, когато подавахме документите към Здравна каса, тогава от касата сами се сезираха и ме попитаха защо аз не подавам дадения сертификат. И аз за пръв път виждам дадения сертификат в Пазарджик в следствието. Просто касата си има някакви изисквания, като без този курс няма как да се изпълняват дадени пътеки. Най-глупавото е, че аз съм дал 10 години от живота си да завърша медицина и за някакъв курс, който е от 15 дни да ходя да се излагам… Не знам какви са били интересите на д-р Чешмеджиев, че започва да обвинява мен и колегите. Мисля, че те нещата са достатъчно ясни, че неговите сертификати са също фалшиви“, разказва д-р Мустафа Фарук.
Разследващите са установили, че и сертификатът на д-р Русева не е фалшифициран от нея. Тя също е педиатър, а документът е за същата специалност. Прави впечатление обаче, че курсът е бил през 2019 година, когато д-р Русева е била на 76 години. Пред полицаите тя обяснила, че по време на провеждането на курса е била в тежко здравословно състояние и физически не би могла да присъства. Става ясно също, че зад напускането на д-р Фарук стои именно това, че сам е трябвало да се справя с куп задължения, тъй като д-р Русева не ходила на работа.
В момента д-р Чешмеджиев не си спомня „кой какви курсове е изкарал“ или е добре посъветван от юристите си да забрави. Затова преди няколко дни пуснал молба до Здравната каса, с която желае да оттегли удостоверенията, за които два университета отричат, че са издадени от тях.
По наша информация само за 2017 г. с тези удостоверения на д-р Жеко Чешмеджиев са усвоени над 50 хиляди лева от Здравната каса, а със сертификатите на д-р Русева и д-р Фарук получените пари по клинични пътеки от НЗОК са 223 хиляди лева .
Оказа се, че освен чрез фалшиви удостоверения и сертификати във велинградската болница имат и други начини за усвояване на пари от НЗОК. В лечебното заведение има добре отработена схема за издаване на фалшиви болнични и настаняване на фиктивни пациенти.
Става лесно, бързо и евтино. Цената на болничен за 1 месец е 50 лева. Схемата работи безотказно и ние решаваме да я пробваме не с едно, а с две подставени лица. В рамките на три дни си купуваме два болнични листове, а едното подставено лице дори е настанено в болницата за лечение, само че на хартия. По документи нашият човек не само че е прегледан, но и са му взети кръвни изследвания от началничката на лабораторията, която замества управителя на болницата д-р Жеко Чешмеджиев, който е в отпуск.
И така този фиктивен пациент, в случая наше подставено лице, когато бъде изписан от болницата, ще бъде отново за сметка на Здравната каса. Д-р Оман Мустафа, от когото два пъти си купихме болничен, е задържан с белязани пари. Защо и как се стигна до арести? Всичко за схемата с издаването на фалшиви болнични, законно ли е назначението на управителя на велинградската общинска болница? Гледайте цялото разследване!
Прочетете още
- 08:43 Дърво, за което е подаван сигнал, се стовари върху кола в София СНИМКИ
- 10:00 Снежни феерии и градски транспорт: Необичайна гледка на АМ Тракия СНИМКИ
- 14:04 Кебапчета на скара и таксита блокираха магистрала "Тракия" СНИМКИ+ВИДЕО
- 08:00 6 напитки с витамин С, с които ще укрепите имунитета през студения сезон