Точно един месец ни дели от началото на Световното първенство в Катар.
Мондиал 2022 ще започне на 20 ноември с мач между домакините и Еквадор от 18:00 часа българско време.
Това ще бъде 22-ото издание на шампионата на планетата и първото, което се провежда през зимата, както и първото, на което домакин ще бъде страна от арабския свят. Това ще е и последният Мондиал, в който участие ще вземат 32 отбора, тъй като след четири години на финалите в САЩ, Канада и Мексико вече ще участват 48 тима.
Осем стадиона в Катар ще приемат 64-те мача от първенството, като всички те са оборудвани с климатични системи, които ще поддържат температура около 20 градуса. Най-използваното съоръжение ще бъде "Лусаил Айконик Стейдиъм" в Лусаил с капацитет 80 хиляди зрители, което ще приеме десет двубоя, включително и финала на 18-ти декември. Откриващият мач ще се играе на стадион "Ал Баит" в Ал Хор.
Месец преди първия съдийски сигнал, преди всички погледи на света да се насочат към Доха и около 1,2 милиона фенове да нахлуят в страната, Катар изглежда напълно готов за това, което го очаква ... поне що се отнася до инфраструктура. Разбира се, тези факти по никакъв начин не смекчават тона на яростните критици на този Мондиал, които не са само отделни личности, а цели нации и правителства.
Причините са ни добре познати: Човешките права в арабската страна и най-вече свободите или липсата на такива, които местните жени имат. Робският труд, неизвестният брой починали, изчезнали и измамени работници от Югоизточна Азия и Африка, които с ръцете си изградиха този луксозен рай.
Наскоро Ерик Кантона, както и други бивши футболисти обявиха бойкотиране на Мондиала.
„Нека бъдем честни със себе си! Това Световно първенство няма смисъл! Още по-лошо, това е престъпление“, каза легендата на Манчестър Юнайтед.
Кантона остро осъжда "хилядите смъртни случаи" и лудостта по климатизираните стадиони на този "голям маскен бал", чието единствено значение според него са "парите".
Осемте нови и модерни стадиона са само част от цялото чудо. Говорим за изцяло нови пътища, нов град, както и изцяло нова жлезопътна система, проектирана само и единствено за нуждите на Мондиала.
Да, тя ще остане за ползване на катарците и след финала на 18 декември, но е нещо, от което те нямат значителна нужда. Планът бе вкаран в действие след спечеленото домакинство, като е единствената причина в момента тази линия да бъде факт.
Железопътната система на стойност 29,8 милиарда щатски долара е напълно готова, като свързва единственото, но свръхмодерно и голямо летище в Доха с осемте стадиона, с централната част на града и дори с някои от по-големите хотели. Да, чудото Катар стига до там, че луксозните хотели си имат нещо като метростанция. Всичко това е готово, както вече споменатите стадиони и всички останали инфраструктурни прокети.
Дотук оценката на катарците е отлична, но специалистите пазят резерви към други аспекти от организацията, които могат да се окажат проблематични - особено около феновете. В страна с население от около 2,8 милиона души, се очаква да пристигнат 1,2 милиона футболни привърженици от чужбина. А това, при факта, че на практика всичко се случва в един град, прави нещата още по-хаотчини, пише dir.bg.
Двата най-отдалечени стадиона са на 55 километра един от друг, което е безумно малко в сравнение с 2500-те между Екатеринбург и Калининград през 2018-а или четирите хиляди километра между Мексико Сити и Ванкувър, които ни очакват през 2026-а, когато Мондиалът ще е в Канада, САЩ и Мексико.
Именно заради това всичките 1,2 милиона фена ще се изсипят на една доста малка територия, при това не в световен мегаполис, а в град като Доха, който разполага с ограничен капацитет за подобни събития. На практика страната ще увеличи населението си с над 1/3 за месец, а необичайният проблем породи интересни методи за решаването му.
Построяването на куп нови хотели, които ще имат доста неясна съдба след края на първенството е факт.
Към това прибавяме круизни кораби край брега, които ще играят ролята на хотели, палаткови лагери в пустинята и дори пригодени в хотелски стаи контейнери.
Този иновативен и невиждан по Мондиали метод за настаняване създава 120 000 стаи, независимо дали са в тента, контейнер или каравана.
Тук обаче Катар не може да се похвали с перфектна подготовка като тази в инфраструктурните си проекти, защото по последни данни част от обещаните 120 000 стаи не са готови, макар вече да са резервирани от туристи. Уверенията са, че до идването на първите фенове това ще се промени, но към момента някои стаи съществуват само и единствено в платформите за резервации.
Мондиал 2022 ще се проведе при по-интензивен график, тъй като прекъсва голяма част от първенството по света, включително и тези в Европа, както и европейските клубни турнири. В десет от дните на шампионата ще се играят по четири мача с начални часове 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 (българско време). Груповата фаза ще продължи до 2 декември, а елиминациите започват на следващия ден.
Официалната топка за турнира е изработена от Адидас и се казва Ал Рихла, а талисманът на Мондиала е левитираща куфия (традиционна памучна кърпа за глава) на име Ла'ееб.
Финалистите в Мондиала са разпределени в осем групи по четири отбора:
Група А: Катар, Еквадор, Сенегал, Нидерландия
Група В: Англия, Иран, САЩ, Уелс
Група С: Аржентина, Саудитска Арабия, Мексико, Полша
Група D: Франция, Австралия, Дания, Тунис
Група Е: Испания, Коста Рика, Германия, Япония
Група F: Белгия, Канада, Мароко, Хърватия
Група G: Бразилия, Сърбия, Швейцария, Камерун
Група Н: Португалия, Гана, Уругвай, Южна Корея.