С участието на 32 отбора от 20 страни, представящи 6 континентални конфедерации и след 63 изиграни мача световното клубно първенство по футбол няма блясъка и атмосферата на шампионатите с националните гарнитури.
От 1960 до 2004 г. се водеше битка за междуконтиненталната купа между клубните шампиони на Европа и Латинска Америка, след това проявата събра всички континентални първенци, а от 14.06. до 13.07.2025 г. това вече бе първият най-голям клубен турнир в историята на футбола. Разбира се, под егидата на ФИФА. Президентът на федерацията Джовани (Джани) Инфантино нарече промяната революционна, която „отваря нова ера във футбола“. Години наред той работеше в тази посока и я наложи, въпреки гласовете „Против“ на водещи специалисти. И двете страни имат сериозни аргументи, все пак още преди първия съдийски сигнал световното клубно първенство по футбол бе наречено Копа Джани.
Бидейки световна, на проявата не може да бъде отричано географското покритие. Така на този високосен форум попадат и отбори като Оукланд Сити от Новозеландската лига. Футболисти-аматьори, които загубиха с 10:0 от Байерн. Въпреки добрата игра на вратаря Конър Трейси, работник в склад за ветеринарни фармацевтични продукти, който излиза в неплатен отпуск, за да пътува към САЩ. Срещу него е свръхпрофесионалист като Хари Кейн, който не само не отбеляза гол, но няма и асистенция, а това не е високомерие, по-скоро е джентълменска проява.
Пет отбора завършиха груповата фаза с по три загуби и нулев точков актив: Сиатъл Саундърс (САЩ), Урава Редс (Япония), Улсан Хюндай (Република Корея), Уидад (Мароко) и Пачука (Мексико). Докато аматьорите от Нова Зеландия завършиха 1:1 с Бока Хуниорс. По-учудващо е, че груповата фаза не прескочиха и двата аржентински отбора – Ривър Плейт и Бока Хуниорс, за разлика от четирите бразилски – Палмейрас, Фламенго, Флуминензе и Ботафого. А двата европейски отбора, които стигнаха до финала, регистрираха оздравителни загуби тъкмо от кариоките: Фламенго – Челси 3:1 и ПСЖ – Ботафого 0:1. В група G Манчестър Сити тактически прегази Ювентус с 5:2, за да избегне Реал на осминафинал, обаче се натресе на изненадата Ал Хилал (Саудитска Арабия), който спря „гражданите“ на Гуардиола с 3:4. И опроверга прогнозата, че елиминации ще играят само европейски и латиноамерикански отбори.
Доста мачовете в квалификационните групи се играха пред рехави трибуни. На стадион „Мерцедес-Бенц“ в Атланта със 72 500 седящи места Челси – Лос Анджелис ФК 2:0 се игра пред 22 000 зрители. А на стадион „Лумен Фийлдс“ в Сиатъл с двойно по-малък капацитет, също в груповата фаза Интер победи Урава с 2:1. Капитанът на италианския гранд Лаутаро Маринес отбеляза изумителен гол – това не бе миг гениалност, а божествена искрица.
Заради летните температури някои отбори пренесоха резервните скамейки на хлад в съблекалните, новост, която едва ли ще стане масова. За първи път на този шампионат във възлови моменти и на футболистите, и на зрителите реферите дават обяснения за решенията си. Би било добре тази практика да се пренесе и в държавните първенства. Има сигнали, че се обмисля промяна в правилата за засадата, след като е ясно, че капачката на коляното не може да се санкционира като предимство на нападателя. Нищо не се прави срещу превръщането на играта в антифутбол при изпълнение на ъглов удар. В наказателното поле се струпват почти всички полеви играчи, по двойки започват ръкопашни схватки. Много грозно и много рядко наказвано. Флуминензе – Ал Хилал 2:1 не е нито единствения, нито най лошия пример.
Предоволен, че Ал Хилал стигна до четвъртфинал, треньорът му Симоне Индзаги възкликна, че световното клубно първенство е фантастично, липсва му само Барселона. Е, забрави Ливърпул. Гуардиола предпазливо се притесни, че отборът му ще закъснее с подготовката за новия сезон във Висшата лига и едва ли не се зарадва, че Манчестър Сити стигна само до осминафинал. Обаче Юрген Клоп нарече Копа Джани „най-лошата идея, реализирана някога във футбола.“ Защото според него футболистите не трябва да играят повече от 55 мача годишно, а те и без световното клубно първенство имат по 70-75. Направи сравнение с Националната баскетболна асоциация, в която се въртят колосални пари, но играчите имат 4-месечна почивка годишно. Невъзможен лукс за елитните футболисти.
Да, футболът заприлича на индустриален продукт, фабрично производство. С безсезонно пренаситен календар, за разлика от основните спортове – лека атлетика, плуване, гимнастика с ясно очертани и научно обосновани подготвителни и състезателни периоди. И всеки сблъсък – шампионатен, турнирен, квалификационен, елиминационен, се обявява за мача на живота. Лазаретите се превърнаха в основно звено на футболната логистика, в които основни играчи престояват с месеци, дори пропускат цели сезони, а едва ли не след всеки мач постъпват по няколко леко ранени „бойци“.
Но – всеки с интересите си. В световното клубно първенство отборът на Реал видя възможност да спаси сезона, след като не взе „своето“ нито от Примера Дивисион, нито от Шампионска лига. Пак не се получи, след като загуби полуфинала с 4:0 от ПСЖ. И ако през второто полувреме победителите не бяха отпуснали педали, вече с мисъл за финалния мач, можеше да се стигне до Боже пази Кралския клуб. Не сме го виждали толкова безпомощен. ПСЖ не успя да завърши дългия сезон с удивителен знак, а Челси стана световен клубен шампион, без да е шампион на страната си.
За разлика от колективните интереси на Реал, в индивидуален план Роналдо постъпи мъдро. Имаше вариант да гастролира на световната сцена, по предпочете почивката. Подписа нов двугодишен договор с Ал Насър и след наличните 936 гола в кариерата си към днешна дата, би могъл да достигне мечтаните 1000.
Без значение колко уморени са конете, банковите сметки ще оставят Копа Джани във футболния календар. Шефът на ФИФА обяви над два милиарда долара приходи след пилотното издание на новия формат. Революционен ръст, това е постижимо, но революционна футболна физиология като частна наука с различни биологични функции и процеси не е възможна. Във физиологията „играе“ еволюционната мъдрост на природата.
Няколко века след Великите географски открития Европа е доминиращият континент в света. Във всички сфери. Но това вече е минало. Остана й само футболът. Спорт твърде масов, прекалено касов, без да е геополитика.
Автор: Нейко ДАМЯНОВ