Всичко тече, всичко се променя. Дори и традициите в тениса, който има славата на един от най-консервативните спортове.
Забравете за маратонските мачове до малките часове на сутринта в Мелбърн. Откритото на Австралия стана поредният турнир от “Големият шлем”, който направи промяна в правилата си заради изискванията на телевизиите. Няма как, който плаща, той поръчва музиката.
За какво става въпрос? От понеделник двубоите на Зеления континент няма да завършват при два гейма разлика в последния сет - съответно пети при мъжете и трети при жените. Организаторите на Australian Open решиха при 6:6 да се играе дълъг тайбрек до 10 точки.
Така ще се съкрати продължителността на срещите и няма повече да гледаме резултати като 21:19 в петия сет, както преди години се случи с Анди Родик (САЩ), член на Залата на славата на тениса.
На феновете в Мелбърн вероятно ще им бъде малко трудно да свикнат, че мачовете от вечерната сесия ще приключват в по-нормално време, а не когато другите стават за работа.
Не така мисли обаче водачката в световната ранглиста. Добре познатата и в България румънка Симона Халеп призна, че е щяла да умре след един тричасов мач на жегата в Мелбърн. И е доволна, че повече няма да ѝ се налага да изтърпи отново подобно нещо.
Всъщност шефовете на откритото на Австралия не са първите, които вземат подобно решение. Преди тях пробив във вековната история направиха джентълмените от “Уимбълдън”. Завинаги в историята ще остане мачът между Джон Иснър и Никола Маю, който продължи 11,05 часа, три дни и завърши 70:68 за американеца в петия сет през 2010 г. Не е забравен и двубоят Иснър - Кевин Андерсън на полуфинала през миналия сезон, когато гигантът от Южна Африка се класира след 26:24 в петия сет, а след това нямаше съпротивителни сили в двубоя за титлата срещу Новак Джокович.
От този сезон мачовете на “Уимбълдън” също ще приключват с тайбрек, но при 12:12 в последния сет.
“Смятаме, че това е справедливо решение, защото оставяме възможността да се играе дълго време, но в същото време сме сигурни, че мачовете ще завършват в някаква приемлива рамка във времето”, коментира Филип Брук, шеф на Всеанглийския клуб, който организира най-престижния турнир в тениса.
Да се върнем в Австралия. Напълно логично звездите бяха питани какво мислят за промяната в правилата.
“Аз съм готов да играя във всякакъв формат. За мен няма никакво значение. Новите неща интересуват предимно журналистите”, коментира рекордьорът по титли от “Големият шлем” Роджър Федерер.
На US Open се играе тайбрек в решителния сет още от 1970 г. Така единственият турнир, който запазва правилото за два гейма разлика, е откритото на Франция “Ролан Гарос” в Париж.
Роджър Федерер е рекордьор по титли от “Големият шлем”, но ако стане отново шампион в откритото на Австралия, ще влезе за пореден път в историята на тениса.
При успех в Мелбърн швейцарецът ще стане най-възрастният победител в този турнир и ще подобри постижението на Рой Емерсън, който през 1972 г. вдигна купата на 37 години и 2 месеца.
Федерер има 6 титли в Мелбърн и преди година се изравни по този показател с рекордьорите Емерсън и Новак Джокович. Някой измежду Роджър и сърбина може да остане сам на върха.
Горещото време в Австралия по това време на годината е било причина за нелогични за широката публика промени.
Така например турнирът за 1919 г. се провежда през януари 1920 г., а този за 1920-а се е състоял само два месеца по-късно - през март.
Прочетете още
- 12:58 Без сигнализация: Опасен участък "дебне" шофьори в Пловдивско СНИМКИ
- 10:00 Бездомни кучета нападат студенти край общежитията на ПУ "Паисий Хилендарски"
- 11:00 Пловдивско село втори ден е без лекар, здравната служба заключена
- 14:00 Котка изчезна от автобус по линията Пловдив – Благоевград: "Шофьорът ми каза – ще ти мине"